Okolicznościowe wystąpienia i przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej zwieńczyły uroczystości w gminie Pątnów pod nazwą „Pamiętamy – śladami II wojny światowej w Załęczu Wielkim”. Przy odnowionym obelisku złożono również kwiaty i znicze. Na odrestaurowanie terenu sołectwo pozyskało grant z Urzędu Marszałkowskiego.
Jest to bardzo ważne i istotne miejsce w gminie Pątnów. O historii zostało dużo powiedziane, a ja jestem dumny, że złożony został wniosek na takli cel przez sołectwo. Zazwyczaj są to wnioski na zakupy do remizy – co jest bardzo ważne również – i zachęcamy do korzystania z pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego. Ten wniosek był wyjątkowy – dla mnie szczególnie, bo w latach wcześniejszych byłem tutaj wójtem. Wniosek dostał poparcie Zarządu Województwa Łódzkiego. Cieszę się bardzo, że tyle młodzieży jest tutaj, są harcerze, zespoły ludowe, cała praca jest przepiękna. Zachęcam, żeby przez cały rok pamiętać o takich miejscach. Szacunek dla wójta gminy – bez jego inicjatywy, tak by to nie wyglądało. Wydanie zapisków naocznych świadków to bardzo ważne zadanie – mówił radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Edward Kiedos.
Rys historyczny przygotował wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk:
Wartę honorową przy obelisku pełnili strażacy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.
Kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, instytucji podlegających pod Urząd Gminy, mieszkańców, Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” (Grzegorz Nowak) i Instytutu Pamięci Narodowej delegatury w Opolu (dr Ksawery Jasiak).