Dzieci z drugiej klasy Szkoły Podstawowej w Gorzowie Śląskim odwiedziły Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Nie było to jednak zwykłe spotkanie. W sali widowiskowej dzieci spotkały się z poetką, by zrealizować jeden z trzech zaplanowanych w realizowanym przez szkołę projekcie modułów.
Uczestniczymy w międzynarodowym projekcie Lekturki spod chmurki (pełna nazwa projektu to Czytam z klasą lekturki spod chmurki – przyp. red.) – mówi Małgorzata Gabas, wychowawczyni klasy. – Są tam trzy moduły, w trakcie których poznajemy wybrane zawody. W drugim module, który właśnie kończymy, jest to zawód poety. To w nawiązaniu do przeczytanej lektury „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”.
Poeta, to za duże słowo – mówi Katarzyna Midura, dyrektorka MGOK-u w Gorzowie Śl. To właśnie z nią spotkały się dzieci. – Zostałam określona tym mianem i jest mi bardzo miło z tego powodu, ale to za duże słowo, bo ja ciągle powtarzam, że napisałam nie wierszyk, ale zwykłą rymowankę z takimi częstochowskimi rymami, ale płynącymi prosto z serca.
Mowa tu o rymowance dla dzieci opowiadającej o gorzowskiej Paulince, czyli kolejce, która kursowała przez dziesięciolecia pomiędzy Gorzowem a Olesnem. Książeczka ilustrowana jest pracami plastycznymi wykonanymi przez gorzowskie dzieci z okazji konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku, kiedy to obchodzono 125 rocznicę uruchomienia nieistniejącej już linii kolejowej.
Podczas spotkania dzieci dopytywały o to, czy trudno pisze się takie książeczki, czy ciężko wymyślić odpowiednie rymy, a także, jak to jest możliwe, że można zakochać się w metalowej maszynie i chcieć ją przytulić. Takie bowiem marzenie zdradziła wyjątkowym gościom gospodyni spotkania.
O czym jeszcze była mowa i jakie zadanie mieli do zrealizowania uczniowie gorzowskiej podstawówki?
Posłuchaj w relacji:
Dodajmy na koniec, że temat gorzowskiej Paulinki tego dnia był jeszcze szerzej poruszany. Wieczorem odbyło się spotkanie autorskie, poświęcone promocji publikacji dotykającej prawdziwą historię kolejni: Paulinka gorzowski fenomen.
Promocja odbyła się w ramach spotkań z historią lokalną, które od lat organizowane są przy współudziale Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Szerzej o tym wydarzeniu napiszemy niebawem.