Wieluńska Fundacja Słowem Pisane, dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Opolu, realizuje projekt „Obrońcy naszych polskich granic”. W ramach zadania przeprowadzono dwie lekcje historii połączone z zagadnieniami z dziennikarstwa historycznego. Projekt, w którym wzięła udział młodzież szkolna, prezentowany był w Muzeum w Praszce i Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach.
Zofia Glinka i Mateusz Szaniec ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Praszce:
Zobaczyłam, jakie mundury nosili strażnicy i jak pilnowali przejścia granicznego w okolicach Praszki, na granicy z Niemcami. Dowiedzieliśmy się, jak ta praca wyglądała przed II wojną światową. Dużo różnych ciekawych rzeczy.
Zobaczyliśmy różne zdjęcia z tamtych czasów, m.in. jak żołnierze stali na przejściu granicznym i ogólnie zdjęcia przejścia granicznego w tamtych czasach. Dla mnie to była nowość, wiedziałem, że była granica, ale nie widziałam takich zdjęć.
Kiara Szczęść i Jakub Adamczyk ze Szkoły Podstawowej w Rudnikach im. Andrzeja Wajdy:
Dowiedzieliśmy się dużo o historii naszego regionu, tego, co się działo podczas II wojny światowej, dowiedzieliśmy się jak wyglądają mundury; ogólnie nam się podobało.
Bardzo fajne było przedstawienie umundurowania. Dowiedziałem się też, że rzeczka Prosna była rzeką graniczną.
Po zakończeniu spotkania do szkół zostały przekazane tablice i gry edukacyjne. Grzegorz Nowak z Fundacji Słowem Pisane przygotował również wystawę związaną z wyposażeniem żołnierza walczącego w okresie II wojny światowej. To nie koniec projektu – kolejnym jego punktem jest pięć audycji radiowych poświęconych wspomnieniom o strażnikach granicznych i wydarzeniom z 1 września 1939 roku.
Pierwsze audycje już jutro – w sobotę – po 14:00.
Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Opolu.