Publikacją naukową poświęconą cmentarzysku w Kolonii Rychłocice zakończyły się prace badawcze archeologów prowadzone na stanowisku od 1974 roku. W ich trakcie przebadano ponad 86 arów powierzchni, na których odkryto ponad 230 obiektów grobowych. Najstarszy pochówek datowany jest na około 1900-1700 lat p.n.e.
Promocja książki Wojciecha Sicińskiego „Kolonia Rychłocice stan. 1, woj. łódzkie. Cmentarzysko od epoki brązu po okres wędrówek ludów”, wydanej przez Fundację Badań Archeologicznych im. Konrada Jażdżewskiego odbyła się w styczniu w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Praca dostępna jest już m.in. w wieluńskich bibliotekach.
Wystąpiliśmy z ramienia Fundacji do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z wnioskiem o dofinansowanie środków na wydanie tej pracy. Złożyliśmy wniosek do Priorytetu 5. „Ochrona zabytków archeologicznych” o dofinansowanie wydania monografii cmentarzyska i taką dotację otrzymaliśmy w roku 2019. Wtedy zaczął się cały etap przygotowania do druku, a więc przygotowanie tekstów wszystkich rozdziałów, przygotowanie wszystkich rycin, zdjęć, wykonanie datowań radiowęglowych, tych wszystkich elementów, jakie zawarliśmy we wniosku. Oczywiście wszystkie korekty, sprawdzenie językowe, aż publikacja mogła trafić do druku. Dopiero jak monografia pojawiła się u nas, możemy mówić o zamknięciu kompleksowych prac nad cmentarzyskiem.
– mówił Wojciech Siciński, archeolog z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Cmentarzysku w Rychłocicach i pracom badawczym archeologów poświęcimy dwie najbliższe audycje „Marszem przez historię” – emisja odbędzie się w soboty, 8 i 15 lutego o 14:15.
Fot. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi