Mikrotomograf komputerowy do oceny uszkodzeń wewnętrznych produktów ogrodniczych i jakości nasion czy chromatograf gazowy– między innymi taki sprzęt trafił do Laboratorium Fizjologii Produktów Ogrodniczych Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Dzięki niemu ośrodek stał się najnowocześniejszą placówką w zakresie przechowalnictwa owoców i warzyw w kraju. W uroczystym otwarciu laboratorium, które powstało dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.
Rok temu, wspólnie oddawaliśmy do użytku bank genów, czyli Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej i wtedy powiedziałem, że dzięki naszej współpracy – instytutu i województwa – marzenia przekuwamy w konkretne rzeczy. Myślę, że dokładnie te same słowa mogę powiedzieć dziś. Na pewno na mapie Polski ta placówka jest najważniejszym miejscem badawczym tego typu, ale jest to również niezwykle ważny ośrodek w skali Europy – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
W ośrodku prowadzone są badania i doświadczenia nad sposobami przechowywania owoców i warzyw, aby zachować ich jak najwyższą jakość i wartości odżywcze. W ramach modernizacji placówki zakupiono też nowoczesny system regulacji i utrzymania składu kontrolowanych atmosfer podczas przechowywania owoców i warzyw. Sprzęt został zakupiony dzięki wsparciu z RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 – dofinansowanie wyniosło 5,8 mln zł. Wartość całej inwestycji to 8,2 mln zł.
Fot. lodzkie.pl