Nowoczesna kompostowania na składowisku odpadów w Rudzie pracuje dla mieszkańców gminy Wieluń już od miesiąca, ale dziś z udziałem między innymi wiceministra klimatu Jacka Ozdoby, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artura Michalskiego oraz dyrektora Banku Ochrony Środowiska, Sławomira Mazurka dokonano symbolicznego otwarcia tego obiektu.
Wieluń jest pierwszym miastem w Polsce, które z programu o gospodarce obiegu zamkniętego pokazuje coś konkretnego – mówił burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa. – Ta kompostownia została uruchomiona w połowie kwietnia, ale już teraz widzimy, że dzięki tej inwestycji nie podniesiemy dla mieszkańców opłat za odbiór odpadów. Mieszkańcy gminy Wieluń płacą 15 złotych miesięcznie za odbiór odpadów. 13 złotych płacą ci, którzy mają przydomowe kompostowniki. Jeżeli nie zaistnieją żadne inne warunki niezależne od gminy, czyli nie wzrośnie podatek VAT, nie wzrosną opłaty dodatkowe, to możemy spokojnie powiedzieć, że w ciągu dwóch, trzech lat te opłaty nie wzrosną. Ten obiekt to jest dopiero pierwszy etap inwestycji w tym miejscu. Jesteśmy w trakcie ogłaszania przetargu na budowę punktu zbiórki selektywnej. W tej chwili pracujemy nad koncepcją budowy linii do segregacji odpadów i chcielibyśmy te inwestycje zamknąć w roku 2025 (…)
To jest przykład dobrej drogi i decyzji, która została podjęta przez pana burmistrza, przez dyrektora Mazurka, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – mówił minister, Jacek Ozdoba. – Ciesze się, że stoję koło nowoczesnego obiektu, który jest innowacyjny, który jest przykładem dobrych pomysłów czy idei, które mogą przekształcić się w takie instalacje. Optymalizacja kosztów dla mieszkańców jest bardzo ważna, a bez tego typu obiektów było to trudne. To, co się tutaj dzieje, to jest dobra droga, która obrało miasto Wieluń (…)
Głos zabrał również wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski:
oraz dyrektor Banku Ochrony Środowiska, Sławomir Marurek:
Rocznie kompostownia będzie przetwarzać ok. 23 tys. ton odpadów.
W uroczystości udział wzięli również: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Koperska wraz z radnym Sejmiku, Edwardem Kiedosem, przedstawiciele posłów regionu łódzkiego, radni Rady Miejskiej w Wieluniu oraz członkowie Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunalnego.
Inwestycja:
Budynek kompostowni z pomieszczeniem technicznym oraz przylegającym do nich biofiltrem zaprojektowano jako jednokondygnacyjny. Każda z funkcji tj. tunele kompostowni, pomieszczenie techniczne oraz biofiltr są wyraźnie wydzielone względem siebie zarówno w rzucie budynku jak i w jego formie przestrzennej. Pomieszczenie techniczne stanowi swego rodzaju dobudówkę do głównej części budynku, którą jest kompostownia, przylega do niej również biofiltr.Kompostownia:
Kompostowania stanowi część budynku składającą się z 3 tuneli bioreaktorów, zaprojektowana na rzucie prostokąta, z dachem o nachyleniu 1% w kierunku bram wjazdowych do tuneli, dach posiada okalającą go attykę. Do skrajnego bioreaktora przylega biofiltr oraz pomieszczenie techniczne. Wzdłuż bioreaktorów wykonano płytę żelbetową pod urządzenia napowietrzające. Główny układ konstrukcyjny budynku części bioreaktorów stanowią ściany żelbetowe posadowione bezpośrednio na ławach fundamentowych wraz z żelbetową płytą dachową. Ściany żelbetowe bioreaktorów podzielono pionowymi dylatacjami na mniejsze odcinki.Pomieszczenie techniczne:
Część budynku w rzucie znacznie mniejsza od kompostowni, również na planie prostokąta, natomiast jest to część wyższa względem części kompostowej. Pomieszczenie techniczne przykryte dachem jednospadowym o spadku 7% – dach ten jest oddzielony od dachu kompostowni wyższą attyką. Wejście do pomieszczenia technicznego znajduje się od strony południowej. Pomieszczenie techniczne zaprojektowano jako murowane, z konstrukcją nośną zadaszenia w postaci belek stalowych przykrytych blachą trapezową. Elementy stalowe zabezpieczono antykorozyjnie przez ocynkowanie ogniowe. Podziemne powierzchnie betonowe zabezpieczono powłokową hydroizolacyjną bitumiczną.Biofiltr:
Obiekt niezadaszony, o ścianach wysokości 2,09m przylegający bezpośrednio zarówno do pom. technicznego jak i kompostowni. Od frontu (część wschodnia budynku) zlokalizowano wjazdy do tuneli kompostowni oraz wjazd do biofiltra lekko cofniętego względem lica ściany z bramami. Konstrukcja biofiltra – żelbetowa. Ściany żelbetowe biofiltra utwierdzone w płycie podstawy. Płyta biofiltra posadowiona na gruncie za pośrednictwem podsypki z kruszywa. Posadzki bioreaktorów wykonano jako betonowe zbrojone włóknami polimerowymi.Plac manewrowy i bufor magazynowy:
Plac manewrowy przed bioreaktorami wykonano jako żelbetowy, szczelny. Plac oprócz funkcji komunikacyjnej, pełni również funkcję drogi ppoż dla kompostowni, biofiltra i pomieszczenia technicznego. Częścią placu jest również bufor magazynowy znajdujący się w obszarze ściany oporowej.Plac dojrzewania i ppoż:
Plac dojrzewania wraz z placem manewrowym ppoż (pow. 20 x 20 m) stanowią integralną część i znajdują się w części zachodniej terenu składowiska. Plac ma kształt prostokąta wzdłuż którego znajduje się istniejąca droga ppoż. Opisany powyżej plac manewrowy ppoż znajduje się na końcu placu kompostowania. Wzdłuż placu dojrzewania i ppoż wykonano ogrodzenie ażurowe oraz oświetlenie, pozwalające na eksploatację instalacji w godzinach wieczornych.