Tylko w jeden dzień – 9 stycznia – na oddziale kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Bełchatowie uratowano życie 7 pacjentów. Od października ubiegłego roku placówka zapewnia poszerzony, a przez to kompleksowy dostęp do świadczeń kardiologicznych. W szpitalu funkcjonują nowocześnie wyposażone pracownie hemodynamiki i elektrofizjologii, a nad sercami pacjentów czuwają najlepsi specjaliści kardiologii interwencyjnej.
Od połowy października szpital wykonał ponad 300 procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej i 90 zabiegów wszczepienia rozruszników serca, a to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu. Te przykłady uratowanego zdrowia i życia, to wielki trud lekarzy i nasz wspólny sukces – podkreślił wizytujący szpital wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.
W 2022 roku samorząd województwa, organ prowadzący szpital, podjął decyzję o stworzeniu nowych pracowni i przekazał prawie 8 mln zł na adaptację i wyposażenie pomieszczeń pod kątem przeprowadzania wyspecjalizowanych zabiegów kardiologicznych.
To była bardzo słuszna decyzja. Jest to inwestycja, która pozwala nam na kompleksowe świadczenie usług w szpitalu i która zapewnia mieszkańcom całość opieki kardiologicznej – mówi Dagmara Bednarek, dyrektor bełchatowskiego szpitala.
Pacjent ma tę kompleksowość zachowaną od samego początku, kiedy trafia na oddział ratunkowy i do pracowni, potem jest leczony na oddziale kardiologicznym i wypisywany z zabezpieczeniem o postępowanie rehabilitacyjne czy postępowanie dalszej, ambulatoryjnej opieki kardiologicznej. To bardzo ważne, że pacjent po procedurze nie zostaje sam, nie zostaje pozbawiony tej dalszej, koordynowanej opieki specjalistycznej. To jest czwarty miesiąc naszej działalności. Robimy zabiegi z podstawowych zakresów kardiologii interwencyjnej, dla pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, ale również wprowadziliśmy niewykonywane wcześniej na terenie Bełchatowa zabiegi walwuloplastyki zastawki aortalnej czy zabiegi udrożniania przewlekłych zamknięć naczyń wieńcowych – dodaje prof. dr hab. n. med. Zbigniew Peruga, kierownik nowej pracowni hemodynamiki.
Fot. lodzkie.pl