Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Rudzie ma nową ekopracownię. Jest to nowocześnie wyposażona sala lekcyjna z tematyczną fototapetą oraz przyrządami służącymi do nauki biologii i geografii. Szkoła na ten cel pozyskała 50 tys. zł z Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, 5 tys. zł przekazała też gmina Wieluń.
Uczestniczyliśmy w konkursie „Nasze ekologiczne ekopracownie” i pozyskaliśmy całe wyposażenie, pomoce dydaktyczne, monitor interaktywny, krzesełka, czyli generalnie wyposażenie całej sali, która będzie przystosowana do nauki biologii, geografii – wylicza Marlena Nowak, dyrektorka szkoły. – Pomocy dydaktycznych pozyskaliśmy bardzo wiele, tak że uczniowie będą mieli w 100% zaspokojone potrzeby edukacyjne pod względem kierunków przyrodniczych.
To, co zostało tutaj zrobione, ma służyć dzieciom z tej szkoły – podkreśla burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa. – Dzieci muszą mieć dobre pomoce naukowe, aby mogły poznawać świat, który nas otacza. Wszystko to, co wnosimy do naszych placówek oświatowo – wychowawczych, podnosi ich wartość finansową, ale przede wszystkim podnosi wartość intelektualną, bo pozwala rozszerzyć młodemu pokoleniu horyzonty myślenia.
Jakub Luchter, Martyna Łyczko, Michał Bator i Wiktor Kubiaczyk, uczniowie z tej szkoły nie kryli podziwu na widok nowej pracowni. Przygotowali również krótką część informacyjno – edukacyjną, przeplataną wierszami o ekologii.
Bardzo nam to pomoże w nauce i doskonaleniu swoich umiejętności, jest wiele pomocy dydaktycznych.
Nauka ta przyda nam się w życiu, możemy wiele się dowiedzieć o tym, co nas otacza, o naszym ciele, naszym organizmie – mówili uczniowie.
Halina Dolik, nauczycielka przyrody:
Mam tutaj przyszłych lekarzy. Czwórka dzieci dostała zadanie poznania układu pokarmowego i układu kostnego człowieka. Do tej pory dzieci znały to tylko z płaskiej ilustracji, a dziś mają możliwość dotknięcia, zobaczenia, jak ten układ wygląda. Widzę zaciekawienie i entuzjazm. To jest rewelacyjne.
Bardzo się cieszę z tej pracowni, a jeszcze bardziej cieszą się dzieci. To są zupełnie inne możliwości niż do tej pory. To będzie zupełnie inna nauka, bo dzieci przede wszystkim będą uczyły się z zainteresowaniem. Nie z przymusu, a z ciekawości głównie – podsumowuje Piotr Lewik, nauczyciel biologii i geografii.
Posłuchaj relacji z otwarcia ekopracowni: