Z okazji 40-lecia funkcjonowania Muzeum w Praszce odsłania kolejne bogate kolekcje własnych eksponatów, które dotąd nie były prezentowane wcale lub pokazywano je niezwykle rzadko. Po prezentacji instrumentów muzycznych i nut przyszedł czas na ekspozycję poświęconą historii fotografii.
To wystawy w stu procentach prezentujące nasze zbiory – mówi Zbigniew Szczerbik, dyrektor muzeum. – Na wystawa „Magia fotografii” przede wszystkim staraliśmy się odtworzyć wnętrze starego atelier fotograficznego. Jest więc tło, na którym robiono sobie zdjęcia w pojedynkę czy grupowo, jest kolekcja aparatów fotograficznych od najstarszego, jaki posiadamy, aparatu miechowego z przełomu XIX i XX wieku, aż po współczesne, bo najmłodszy eksponat może mieć dwadzieścia, góra trzydzieści lat. Pokazujemy także wyposażenie ciemni. Są na przykład stare wanienki z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, które służyły do wywoływania negatywów, pokazujemy powiększalnik i wszystkie te elementy, które fotograf kiedyś potrzebował w ciemni do wywołania zdjęcia. (…)
Kolejnym z elementów wystawy są eksponaty prezentujące narzędzia i urządzenia, które uzupełniały pracę fotografa i pomagały mu w tym, co dziś nazywamy postprodukcją, a więc pulpit retuszerski czy przyrządy do wykonywania kopii stykowych. Są też stare klisze fotograficzne, także szklane, papier fotograficzny, itp. Uzupełnieniem ekspozycji jest także bogata prezentacja portretów dawnych mieszkańców Praszki.
Drugą z jubileuszowych wystaw jest prezentacja kolekcji dawnych instrumentów muzycznych i nut.
Ta wystawa jest udostępniona dla zwiedzających już od ponad dwóch miesięcy – dodaje dyrektor Szczerbik. – Tak prawdę mówiąc to wystawa prezentująca nasze dwie kolekcje. Jedna, to instrumenty muzyczne. Twórcą tej kolekcji był wielki miłośnik orkiestr dętych Romuald Sieradzki (…). Z panem Sieradzkiem nasze muzeum pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku miało dwie duże wystawy – prezentowały instrumenty dęte i instrumenty strunowe. Po wystawach pan Sieradzki zaproponował nam przejęcie do naszych zbiorów fragmentu jego kolekcji, który był reprezentatywnym zbiorem instrumentów dawnych orkiestr dętych. To bardzo cenny zbiór składający się z instrumentów pochodzących z firm działających dawniej na ziemiach nie tylko polskich. (…) Ta kolekcja została uzupełniona dwoma instrumentami, które przekazali nam spadkobiercy po Romualdzie Suboczu, dawnym organiście z Praszki. (…)
Drugą kolekcją jest kolekcja nut, która pochodzi po wspomnianym panie Suboczu. To bardzo ciekawe, głównie kościelne, nuty, ale są także świeckie. Najstarsze pochodzą z końca dziewiętnastego wieku.
Rozmowa z dyrektorem Zbigniewem Szczerbikiem o opisywanych wystawach dostępna jest tutaj.
Wystawę zatytułowaną „Magia fotografii” zwiedzać można w Muzeum w Praszce do końca roku.
Ekspozycja poświęcona tematyce orkiestr dętych i muzyce czynna będzie do końca października.