Kapitan rezerwy Stanisław Mikulski ps. „Schwarzberg” pracował w Inspektoracie Straży Granicznej w Wieluniu od 1930 roku do wybuchu II wojny światowej. Zajmował się wywiadem antyprzemytniczym i wojskowym, dzięki pozyskanym przez jego agenturę informacjom rozpoznano m.in. mobilizację sił niemieckich w 1939 roku na przedpolu Armii Łódź.
W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej, upamiętniających najważniejsze wydarzenia dla ojczyzny, pojawiła się publikacja IPN-u we Wrocławiu mojego autorstwa z serii „Bohaterowie pogranicza II RP”. Dotyczy zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 roku kapitana Stanisława Mikulskiego, komisarza Straży Granicznej, bezpośrednio związanego z Wieluniem. Przez dziewięć lat mieszkał w Wieluniu, odpowiedzialny był m.in. za wywiad antyprzemytniczy. Książka ta jest plonem mojej kilkuletniej pracy naukowo-badawczej związanej ze Strażą Graniczną. To także efekt odnalezienia przedwojennych materiałów archiwalnych i dotarcia do najważniejszych świadków, czyli do rodziny kpt. Stanisława Mikulskiego. Najcenniejszy dla rodziny depozyt katyński, czyli list z Kozielska zachował się, zacytowałem go w publikacji. To symbol tego, co rozegrało się w kwietniu 1940 roku. Kapitan Stanisław Mikulski został zidentyfikowany podczas prac ekshumacyjnych w 1943 roku, prowadzonych przez Międzynarodową Komisję Lekarską powołaną przez Niemców. Publikacja miała być dodatkiem, uzupełnieniem uroczystości, jakie planowaliśmy przeprowadzić 19 kwietnia w Wieluniu, czyli posadzenia dębu katyńskiego i odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać komisarza Straży Granicznej, kpt. Stanisława Mikulskiego. Z uwagi na sytuację termin uroczystości zostaje przesunięty na sierpień, być może wrzesień. Wtedy nieodpłatnie będziemy dystrybuować tę publikację. Oczywiście warto jej szukać także np. w bibliotekach, gdzie także będzie docelowo rozsyłana.
– mówił dr Ksawery Jasiak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Opracowanie „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890-1940)” jest kontynuacją projektu naukowego Instytutu Pamięci Narodowej „Straż Graniczna II Rzeczypospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej”, prowadzonego przez doktora Jasiaka, który zapoczątkowany został w 2019 roku wystawą w Muzeum w Praszce.