W tym roku Muzeum w Praszce obchodzi jubileusz 40 lat istnienia. Między innymi z tej właśnie okazji postanowiono wydać w zwartej, przystępnej formie przewodnik po tym, co na przestrzeni tych czterech dekad udało się odkryć, zdobyć i zaprezentować.
– Ideą tej publikacji jest zaprezentowanie w pigułce historii naszej placówki, ale także działów z jakich muzeum jest złożone oraz kolekcji i wystaw czasowych, jakie przez te czterdzieści lat w Muzeum w Praszce było prezentowane, a uzbierało się ich ponad 300 (…) – mówi dyrektor muzeum Zbigniew Szczerbik. – Praktycznie w każdym dziale mamy jedną lub dwie kolekcje, którymi możemy się poszczycić. Zaczynając od techniki oprócz taboru kolejki wąskotorowej mamy kolekcję instrumentów muzycznych, która obecnie jest prezentowana. Mamy kolekcję maszyn do szycia, maszyn do pisania, a rozpoczynamy budowanie kolekcji maszyn liczących. W dziale przyrodniczym mamy kolekcję skał i minerałów, która prezentowana jest na stałej wystawie. Mamy dział sztuki, a w nim przepiękną kolekcję porcelany, ciągle uzupełnianą oraz kolekcję ex-librisów. Dalej dział historyczny i tu same bogate kolekcje. Mamy bardzo ciekawą, charakterystyczną kolekcję numizmatyczną, w której wyróżnia się kolekcja pieniądza zastępczego. Jest kolekcja ryngrafów, kolekcje apteczne związaną z sygnaturami czy receptami. W etnografii bardzo ciekawą kolekcję rzeźby ludowej. (…)
Muzeum w Praszce, zgodnie ze swoim statutem, konsultowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skupia się w swojej działalności generalnie na terenie macierzystej gminy Praszka, ale zasięgiem swojego działania obejmuje także gminy Rudniki, Gorzów Śląski i Radłów.
– Czyli te cztery gminy, które do roku 1939 stanowiły obszar bezpośredniej granicy państwowej – dodaje dyrektor. – Tak jak kiedyś ta granica nadawała pewnego charakteru lokalnym społecznościom, która definiowała ich pod względem gospodarczym i społecznym, tak i teraz staramy się ten wpływ granicy pokazywać, bo okazuje się że był znaczący. (…)
W publikacji zamieszczono najważniejsze informacje dotyczące historii Muzeum w Praszce a także opisano każdy z muzealnych działów – archeologiczny, etnograficzny, historyczny, przyrodniczy, sztuki oraz techniki. W chronologicznym zestawieniu przypomniano wszystkie czasowe wystawy, jakie zorganizowano na przestrzeni minionego 40-lecia. Pierwszą była wystawa „Jurajski pejzaż” ze zbiorów Wojewódzkiego Biura Wystaw Artystycznych w Częstochowie prezentowana w styczniu i lutym 1980 roku, a więc jeszcze przed oficjalnym otwarciem muzeum. Warto tutaj zaznaczyć, że na przestrzeni lat udostępniano zwiedzającym fragmenty lub całe ekspozycje ze zbiorów muzealnych z niemal całej Polski. Były to bowiem wystawy pochodzące z placówek z Częstochowy, Bytomia, Warszawy, Wrocławia, Chorzowa, Radomska, Wielunia, Krakowa, Pabianic, Łodzi, Kalisza, Krzepic, Brzegu, Pilzna, Kielc, Nysy, Opola, Kluczborka, Herbów Nowych, Torunia, Żor czy Dusznik-Zdroju. Wśród ponad 300 ekspozycji wiele pochodziło z prywatnych zbiorów kolekcjonerów z bliskich i dalszych okolic, zaprzyjaźnionych z muzeum instytucji, np. szkół czy domów kultury, a pojawiały się także wystawy należące do Konsulatu USA w Krakowie, Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie czy Rosyjskiej Agencji Informacyjnej Novosti.
Publikacja jest do nabycia w Muzeum w Praszce w cenie 14 złotych.