Pół miliona złotych kosztował nowy aparat RTG pozyskany do wieluńskiego szpitala. Zakup sfinansowano ze środków zewnętrznych, a za dodatkowe 200 tysięcy złotych zmodernizowano i dostosowano do nowoczesnych standardów pomieszczenie pracowni radiologicznej. O szczegółach poinformowano wczoraj podczas konferencji prasowej.
Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP:
Kilka miesięcy temu spotkaliśmy się tutaj przed tą pracownią, informując o pozyskanej dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID 19. 499 tysięcy i kilkaset złotych, które wtedy wpłynęły do budżetu, to była końcówka funduszu covidowego, który został zorganizowany w Polsce w czasie pandemii. Te ostatnie pieniądze trafiły do trzech szpitali. Jednym z nich był właśnie szpital wieluński. Środki zostały przeznaczone na zakup nowego aparatu RTG, zmianę systemu analogowego na cyfrowy, usprawnienie przede wszystkim pracy radiologom, którzy na co dzień obsługują te urządzenia i przeprowadzają badania i przyspieszenie tych badań, a przede wszystkim poprawę ich jakości. Bardzo się cieszę, że jest to kolejny efektywny i efektowny rezultat wspólnych zabiegów i działań starostów powiatowych, członków zarządu powiatu, jak i radnych, jak i wszystkich osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie całego procesu – od rozpisania dokumentacji przetargowej po wykonawców całej tej modernizacji. (…) To jest kolejny etap inwestycji, które są tutaj prowadzone. Cieszę się bardzo, że ruszyły też pełną parą prace budowlane niezbędne do uruchomienia pracowni rezonansu magnetycznego. Mam nadzieję, że rezonans ten, czyli kolejne urządzenie w ramach diagnostyki obrazowej, wkrótce zacznie służyć pacjentom Ziemi Wieluńskiej.
Krzysztof Dziuba, wicestarosta powiatu wieluńskiego:
Również w imieniu władz powiatu chciałbym wyrazić wielką radość, że oddajemy kolejne pomieszczenie i kolejny sprzęt do użytkowania personelowi i pacjentom Ziemi Wieluńskiej. Żeby dobrze leczyć, to trzeba dobrze zdiagnozować, i ta diagnostyka obrazowa jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o tę pierwszą linię działania i będzie ona po uruchomieniu rezonansu kompleksowa.
Beata Zając, technik radiolog:
Pracuje się nam bardzo dobrze na tym sprzęcie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mamy taką piękna pracownię i aparat, który jest intuicyjny i przyjazny dla pacjentów. Wspomaga naszą pracę, dużo łatwiej się na nim pracuje, zdjęcia cyfrowe, naprawdę różnica jest ogromna w stosunku do poprzedniego sprzętu.
Anna Freus, dyrektorka SP ZOZ w Wieluniu:
Poza zakupem sprzętu o wartości blisko 500 tysięcy złotych zostało także zaadaptowane pomieszczenie o powierzchni blisko 50 metrów kwadratowych. Myślę, że standard wykończenia jest znacząco lepszy, dodatkowo są nowe osłony stałe, tak więc pomieszczenie jest bezpieczne zarówno dla personelu, jak i dla pacjentów, którzy przebywają na zewnątrz pomieszczenia. Zdjęć RTG wykonuje się w naszym szpitalu około 20 tysięcy rocznie, więc jest to podstawowe urządzenie diagnostyczne w złamaniach, zwichnięciach, ale także w chorobach płuc. Jest to aparat niezwykle istotny dla naszego szpitala. Adaptacja pomieszczenia to koszt około 200 tysięcy złotych, tak więc ogółem 700 tysięcy złotych zostało tutaj wydatkowane i rozliczone i już wiemy, że prawidłowo.
Posłuchaj konferencji:
Z nowej pracowni RTG w wieluńskim szpitalu korzystają już pierwsi pacjenci.