”Szpital w Wieluniu, jego dzieje i zniszczenie 1 września 1939 roku” to tytuł najnowszej książki profesora Tadeusza Olejnika. Publikacja jest już dostępna w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
Szpital wieluński – większość słuchaczy wie, że to był obiekt strasznie zniszczony. Był to pierwszy szpital zniszczony w czasie II wojny światowej, szpital, w którym zginęli pacjenci, siostry zakonne, które opiekowały się chorymi, panie, które pracowały w kuchni i były też pielęgniarkami. Miasto również było potężnie zniszczone. Historia szpitalnictwa wieluńskiego przedstawiona jest w książce takim długim wywodem od czasu średniowiecza. Nawiązuje do miejsca, gdzie były pierwsze szpitale, a w zasadzie bardziej przytułki dla chorych. Później ten akcent jest stawiony na budowę szpitala według projektu Henryka Marconiego, wybitnego polskiego architekta – to szpital przy ulicy Piłsudskiego, był on bardzo nowoczesnym obiektem, gdy wznoszono go w Wieluniu.
– mówił dyrektor muzeum, Jan Książek.
Więcej, zarówno o książce, jak i aktualnych działaniach wieluńskich muzealników, posłuchacie w rozmowie z dyrektorem Janem Książkiem tutaj.