Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia telefoniczna, której zadaniem będzie określenie potrzeb wsparcia ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych i innych instytucji pomocowych. Jej obsługą zajmą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 800 100 115 – pod tym bezpłatnym numerem telefonu, czynnym przez całą dobę, pracownicy placówek i organizacji pomocowych będą mogli zgłosić wnioski o wsparcie ich działań w terenie i pomoc podopiecznym. Żołnierz obsługujący infolinię przekaże taką informację koordynatorowi brygady, który zajmie się realizacją danego zadania.
Z założenia infolinia ma być narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym w przypadku braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą (zarówno przez internetową aplikację „Platforma wsparcia WOT”, jak też w formie tradycyjnej – za pomocą pisma czy faksu) – informuje Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Dotychczas do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej składane były wnioski dotyczące głównie transportu i dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu ośrodków pomocy społecznej i medycznego czy też budowy polowych izb przyjęć przy szpitalach. W swoich działaniach żołnierze 9ŁBOT ukierunkowują się na wsparcie opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów w województwie łódzkim. Uruchomienie telefonicznej infolinii jest kolejnym działaniem podejmowanym przez Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
Wiosną tego roku WOT uruchomiły aplikację „Platforma wsparcia WOT”. Jest to aplikacja webowa dostępna tutaj. Mogą z niej korzystać tylko zarejestrowane podmioty. Aby dokonać rejestracji, należy wysłać email z wnioskiem o rejestrację na adres: pomocwot@mon.gov.pl, w odpowiedzi wnioskodawca otrzyma wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do rejestracji. Po przejściu rejestracji użytkownik otrzymuje pełen dostęp do usługi i informacji o etapie jej realizacji.
Operacja prowadzona przez WOT nosi nazwę „Trwała Odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj.