W miniony weekend chiropterolodzy weszli do jaskiń Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i policzyli nietoperze. Akcja ma miejsce co roku pod koniec stycznia. Chiropterolodzy z całej Polski zliczyli nietoperze zimujące w Jaskini Szachownica i jaskiniach rezerwatu „Węże”. Monitoring kontynuowany jest od 1981 roku i są to najdłużej trwające obserwacje w naszym kraju.
W Szachownicy, w stosunku do kilku ostatnich lat, zanotowano wysoką liczebność – prawie 2300 osobników z 7 gatunków. W rezerwacie „Węże” spenetrowano jaskinie: Za Kratą, Małą i Draba. Stwierdzono średnie, a w przypadku Jaskini Małej wysokie liczby hibernujących nietoperzy. Jak co roku Jaskinia Za Kratą była miejscem najliczniejszego zimowania opisywanych ssaków, które reprezentowały największą różnorodność gatunków na górze „Zelce”. W sumie w tej jaskini zimowało 15 osobników nietoperzy. Różnorodność gatunków i ich liczebność sugeruje raczej stabilny stan populacji nietoperzy tej części kraju. Obszar skąd nietoperze zlatują się na zimę do jaskiń ZPK (na podstawie wcześniejszego znakowania obrączkami) zamyka się w promieniu do około 100 km – mówi nam w wywiadzie Maurycy Ignaczak, chiropterolog z Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Terenowy w Sieradzu.
W badaniach uczestniczyli chiropterolodzy z kilku ośrodków: Warszawa, Poznań, Opole, Piła, Łódź. Badania przeprowadzono pod auspicjami Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziałem Terenowym Sieradzkich Parków Krajobrazowych oraz Nadleśnictwem Wieluń.
Posłuchaj rozmowy z Maurycym Ignaczakiem, który od 30 lat zajmuje się badaniem i ochroną nietoperzy:
Fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego