We wtorek 21 września w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Białej gościła grupa rekonstrukcji historycznej Gloria Victis.
Stowarzyszenie zajmuje się rekonstrukcjami wydarzeń z czasów Powstańców Styczniowych 1863, Straży Granicznej II RP 1928-1939, Wojska Polskiego II RP, Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Policji Państwowej. Jest inicjatorem wielu patriotycznych przedsięwzięć. Edukuje, bawi, uczy i kształtuje postawy patriotyczne oraz zaraża miłością do naszych małych ojczyzn. Niedawno gościli u nas, przybliżając uczniom dzieje Powstania Styczniowego. Obecnie przybliżyli nam tematykę wojny obronnej 1939 roku.
Prezes stowarzyszenia, Pan Ireneusz Karbowski, w mundurze strażnika granicznego Inspektoratu Straży Granicznej w Wieluniu, opowiedział o przedwojennej granicy na Prośnie, o strażnikach granicznych zwanych „zielonkami”, o genezie powstania tej formacji i różnicach w porównaniu do działającego na polskiej granicy wschodniej Korpusu Ochrony Pogranicza. Opowiedział o legalnych i nielegalnych przejściach przez granicę, nielegalnym handlu i przemycie, wytłumaczył na czym polegała służba strażników granicznych, jakie były jej blaski i cienie.
Pan Tomasz Jaciuk, w mundurze oficera Wojska Polskiego sprzed drugiej wojny światowej, omówił rodzaje umundurowania wojsk polskich w okresie międzywojennym, wytłumaczył, jaką rolę odgrywała służba oficerska w przedwojennej Polsce, jakie były przywileje i obowiązki oficerskiej kadry. Zapoznał nas z bronią oraz elementami wyposażenia oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego.
Pan Dawid Boryczko, w mundurze żołnierza piechoty Wojska Polskiego, opowiedział o Wieluńskich Batalionach Obrony Narodowej. Wyjaśnił genezę powstania tych formacji oraz różnicę w wyposażeniu i uzbrojeniu wspomnianych batalionów w porównaniu do typowych polowych oddziałów piechoty wojska polskiego. Przybliżył też szlak bojowy wspomnianych batalionów.
Uczniowie mogli obejrzeć dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy – paszporty, pozwolenia na pracę. Zapoznać się z elementami umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy i strażników granicznych. Poznać różne rodzaje broni – od pistoletów i granatów, przez karabiny, aż do karabinów maszynowych. Mogli literalnie „dotknąć” historii.
Jestem przekonany, że ten dzień zostanie przez nasze dzieci zapamiętany do końca życia. Będzie to jedno z tych wspomnień, które na trwale wyryje się w ich pamięci.
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i chęć podzielenia się wiedzą, doświadczeniem i wspaniałym arsenałem.Damian Orłowski
Fot. archiwum SP w Białej