Według ekspertyz Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej rozpoznawaną chorobą na świecie. Często dotyka pozornie szczęśliwych ludzi, posiadających dobrą pracę, rodzinę, osiągających sukcesy. Życie pod dużą presją może doprowadzić do załamania i zapadnięcia na depresję, na którą chorują dorośli, ale coraz częściej także dzieci.
Depresja to coś więcej niż smutek. Depresja nie jest przejściowym, trwający kilka dni stanem przygnębienia wywołanym stresami, kłopotami czy trudnościami życia codziennego. W depresji negatywne stany emocjonalne są dominujące, wszechogarniające, odciskają się cieniem prawie na całym życiu psychicznym – mówi psychiatra, Jolanta Kacała. – Stan zaburzeń depresyjnych to stan przewlekającego się złego samopoczucia, trwającego co najmniej 2 tygodnie. Bardzo często osobie cierpiącej na depresję trudno jest znaleźć logiczne wyjaśnienie dla tak długo trwającego przygnębienia. Najczęściej w przypadku depresji w ogóle nie potrafimy znaleźć żadnego powodu do smutku. Kolejna ważna cecha, która pozwala odróżnić przejściowe przygnębienie od depresji, to fakt, że w depresji przestają całkowicie cieszyć sprawy, które zawsze poprawiają nastrój. Czasem człowiek z depresją nie jest w stanie w ogóle odczuwać radości i przyjemności. Jest to objaw, który nazywamy anhedonią. O ile w sytuacjach, kiedy przeżywamy chandrę czy smutek, miłe towarzystwo może poprawić nasz nastrój, to w zaburzeniach depresyjnych najczęściej unika się towarzystwa, nawet bliskich i krewnych. Kontakty społeczne mogą wręcz sprawiać przykrość czy pogłębiać poczucie smutku. Gdy tracisz apetyt i chudniesz, zaczynasz się łatwo i bez powodu męczyć, boli cię coraz części głowa, wszystkim się martwisz, do pracy chodzisz jedynie z poczucia obowiązku, nic cię nie cieszy, po nocach nie możesz spać, twoje potrzeby seksualne gdzieś zniknęły, te objawy świadczą o wystąpieniu depresji.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja znajduje się obecnie na 4. pozycji wśród chorób będących zagrożeniem dla cywilizacji. W 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu po chorobach układu krążenia. Jest to szczególnie istotne, gdyż depresja ściśle wiąże się z problemem samobójstw i prób samobójczych.
Więcej na temat depresji w rozmowie z naszym gościem tutaj.
Jeżeli uważasz, że potrzebujesz pomocy, ktoś z twojej rodziny lub znajomych, możesz to skonsultować ze specjalistami telefonicznie. Numery telefonów znajdziesz tutaj.