Dodatkowe umiejętności i uprawnienia na każdym kierunku kształcenia oraz tablet dla każdego pierwszoklasisty. Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim, jako lider w pozyskiwaniu środków unijnych w województwie opolskim, zachęca młodzież kończącą szkoły podstawowe do wyboru swojej oferty. To właśnie z pozyskanych funduszy zewnętrznych finansowane są w szkole dodatkowe kursy, które kończą się praktycznymi egzaminami zawodowymi, co w konsekwencji oznacza uzyskanie niejako drugiego zawodu. Ale nie tylko na te „miękkie” projekty pozyskiwane są pieniądze. Szkoła m.in. wyposażyła swoją pracownię gastronomiczną o specjalistyczne piece, roboty kuchenne czy ekspresy do kawy, kompleksowo wyposażono w profesjonalny sprzęt jedną z pracowni fryzjerskich, do specjalistycznej nauki na kierunku agrotroniki pozyskano sprzęt i oprogramowanie służące do nawigacji w nowoczesnym rolnictwie, w pełni zaopatrzono w nowe komputery sale dydaktyczne – jedna z nich wyposażona jest w laptopy, które w czasie nauki zdalnej wykorzystywali uczniowie.
Mamy się czym pochwalić – mówi Bogusław Łazik, dyrektor szkoły. – Dzięki funduszom europejskim uczniowie mają bardzo dobrze wyposażone pracownie zawodowe – fryzjerską, gastronomiczną czy też mechaniczną. Ale odbywają także szereg kursów zawodowych kończących się uzyskaniem stosownych certyfikatów, np. uprawnień spawacza, certyfikatu baristy, barmana lub np. certyfikat w zakresie stylizacji paznokci, itp. Mowa oczywiście o wszystkich zawodach, bo to także uprawnienia dotyczące wózków widłowych, obsługi koparko-ładowarki. To bardzo atrakcyjne zajęcia dla uczniów, którzy po zakończeniu nauki mogą od razu wykorzystywać umiejętności w konkretnych zawodach.
W parze z pozyskiwaniem dodatkowych umiejętności i uprawnień idzie także podstawowa nauka na prowadzonych przez szkołę kierunkach. Obecnie są to trzy kierunki zawodowe: technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki z elementami spawalnictwa, technikum usług fryzjerskich z elementami kosmetyki i technikum żywienia i usług gastronomicznych z elementami dietetyki. Każdy z tych kierunków kończy się oczywiście egzaminem zawodowym. I tu także szkoła może pochwalić się niemałymi sukcesami, bo zdawalność od lat stoi tu na bardzo wysokim poziomie.
W technikum usług fryzjerskich bardzo często zdawalność sięga 100 % – przyznaje dyrektor Łazik. – W pozostałych kierunkach poziom ten w ostatnim czasie sięga ponad 80 czy 90 %. (…) Dobrze przygotowujemy do zawodu, bo uczniowie otrzymują w zdecydowanej większości dyplomy w zawodzie, a poza tym otrzymują dodatkowe uprawnienia, które w dużym stopniu ułatwiają zdobycie pracy. (…) Jesteśmy niezbyt liczną szkołą, bo mamy około 200 uczniów. Szkoła jest bezpieczna. My się tutaj wszyscy znamy.
Fundusze europejski, które w znacznym stopniu nie tylko ułatwiają, ale czasami wręcz umożliwiają naukę na najwyższym możliwym poziomie, są obecne w gorzowskim Zespole Szkół od 2007 roku. Wówczas napisano pierwszy wniosek i od tamtego czasu zdobywając doświadczenie i wyznaczając kolejne ścieżki, a także podnosząc z roku na rok przysłowiową poprzeczkę, szkoła stała się wojewódzkim liderem w zakresie pozyskania i wykorzystania unijnych pieniędzy.
Do dziś przez te wszystkie lata kilka milionów udało się pozyskać – mówi Rafał Ciupa, koordynator wszelkich działań w tym zakresie, który na co dzień jest nauczycielem historii, WOS i geografii oraz szkolnym doradcą zawodowym. – Można powiedzieć, że jako jednostka jesteśmy takim wojewódzkim liderem. Dodatkową wartością jest to, że wszystkie wnioski piszą sami nauczyciele, nie tylko ja.
O roli lidera świadczyć może także fakt, że z pomocy i przy koleżeńskim wsparciu, skuteczne wnioski na swoje projekty składają także nauczyciele z innych szkół powiatu oleskiego.
Oprócz tego, że pozyskujemy fundusze z Programu Regionalnego Województwa Opolskiego, to regularnie od wielu lat wysyłamy młodzież na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+. Oczywiście w obecnej sytuacji epidemicznej praktycznie od piętnastu miesięcy nasze projekty wyjazdowe czekają na realizację. Nowe nabory są organizowane i pieniądze pozyskujemy, ale tan naprawdę młodzież zaczniemy znów od września. Mamy taką nadzieję – dodaje pan Rafał, podkreślając, że w przypadku działań finansowanych z funduszy europejskich wszystkie kierunki kształcenia traktuje się w gorzowskiej szkole jednakowo. – Filozofia jest taka, że każdy kierunek kształcenia zawsze traktujemy po równo, czy to w ramach działań z Programu Regionalnego czy Erasmus+. Staramy się by każdy kierunek kształcenia zawodowego zawsze coś otrzymał.
Jednym z takich najnowszych projektów jest pozyskanie dofinansowania na zakup tabletów, które trafią do przyszłorocznych pierwszoklasistów. Każdy z nowych uczniów Zespołu Szkół otrzyma sprzęt, który będzie mógł wykorzystywać nie tylko na potrzeby nauki w szkole, ale także do swoich prywatnych celów.
Uczniowie gorzowskiej szkoły chętnie korzystają także z płatnych staży zawodowych, bezpłatnych szkoleń na prawo jazdy kat. B i T czy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, które nie tylko poszerzają horyzonty, ale także pozwalają doskonalić umiejętności zdobywane w normalnym toku nauki.
Najlepsi uczniowie mają także szansę na stypendium wynoszące trzy tysiące zł w skali roku.
Więcej o szkole, kierunkach kształcenia i możliwościach jakie stwarza placówka przeczytacie na stronie internetowej oraz profilu FB szkoły.