13. edycja Narodowego Czytania przeszła do historii (zobacz film na naszym Facebooku). W akcję włączyła się też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, która zaprosiła do słuchania fragmentów „Kordiana” Słowackiego na skwer przed swoją siedzibę. Niebawem więcej na ten temat.
Twórczość Słowackiego przypadała na trudny czas. Dzięki poetom takim jak Słowacki, Norwid, Mickiewicz, pisarzom takim jak Sienkiewicz, muzyce Chopena, obrazom Matejki ten duch polskości, wolności był w narodzie żywy. XIX wiek pod względem dorobku, który został wytworzony przez artystów to był złoty wiek. Bardzo dobrze, że Narodowe Czytanie było zapoczątkowane, że my teraz możemy sobie te dzieła przypominać. – zauważał burmistrz Paweł Okrasa. – Chciałem podziękować wszystkim artystom, młodzieży, również nowej pani dyrektor, to pierwsze wydarzenie, które pani prowadzi, tremy nie było, brawa są jak najbardziej na miejscu.
Bardzo mi się podobało, byłam czwarty raz. W tamtym roku pamiętam było „Nad Niemnem”. Podobało mi się oprócz czytania też ta muzyka. W tamtym roku była pani, która śpiewała, dziś Inez, która grała na skrzypcach. Bardzo lubię Mickiewicza, Norwida mimo że trudna jest ta poezja, ale można z tego coś wywnioskować. – mówi nam uczestniczka wydarzenia, pani Joanna.
To moja pierwsza impreza po objęciu stanowiska dyrektora biblioteki, nie ukrywam, że bardzo się cieszyłam, że mogę zorganizować właśnie to przedsięwzięcie. Narodowe Czytanie to świetna promocja kultury narodowej, czytelnictwa i takie złączenie, spotkanie się w plenerze z naszymi czytelnikami. – mówi Marlena Włodarczyk, która pod koniec sierpnia została dyrektorką Biblioteki Miejskiej w Wieluniu.
Gościnią Radia ZW była Marlena Włodarczyk, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Wieluniu