Na wysokości parkingu przy ciepłowni powstanie dodatkowa studzienka kanalizacyjna. Obfite opady deszczu w zeszłym miesiącu pokazały, że takie rozwiązanie jest konieczne, aby nie dochodziło do kolejnych podtopień na nowo wyremontowanej ulicy Ciepłowniczej w Wieluniu. Temat za sprawą radnego Zbigniewa Rybczyńskiego pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Doszło do sytuacji, w której ulica Ciepłownicza była podtopiona w czasie ulewnych deszczy, nie sugeruję, że to wynik błędów projektowych czy nienależytego wykonania inwestycji, ale chciałbym usłyszeć od pana burmistrza czy urząd miejski dostrzegł sytuację i definiuje ją jako problem i wyjaśnia sytuację. – pytał radny.
Pozwolenie na użytkowanie nastąpiło dopiero w kwietniu, wtedy legalnie można było tam jeździć i dopiero wtedy przesłaliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego o to, aby przesłał gminie ostatnią część dotacji. Kwota jest przesłana i w najbliższych dniach prześlemy ją do wykonawcy. – wyjaśniał burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, który odniósł się też do podtopień. Jak zapewniał problem rozwiąże pojawienie się dodatkowej studzienki kanalizacyjnej, a w planach jest utworzenie jeszcze dodatkowego zbiornika retencyjnego w rejonie ulic Wodnej, Błońskiej i Ciepłowniczej – Co do podtopienia, które wystąpiło przez kilkanaście minut, to wynika to z dwóch powodów. Pierwszy – różnica w najniższym punkcie ulicy Ciepłowniczej, czyli na wysokości ciepłowni, szkoły muzycznej a Kanału Wieluńskiego wynosi około 2,5 cm. Taka jest różnica w poziomie, a odległość jest kilkuset metrów. Kanał Wieluński jest kanałem, który nie należy do gminy. Gmina nie ma wpływu na jego stan techniczny, nie ma wpływu czy jest pogłębiony czy nie. My tam tylko na odcinku przebudowanym dokonywaliśmy interwencji budowlanych. Od kondycji kanału będzie zależał szybszy odpływ wody z ulicy Ciepłowniczej. Ulica Ciepłownicza w kierunku ulicy Sieradzkiej jest utwardzona, stąd ta woda naturalnie nie wsiąka tylko płynie do najniższego punktu. W ramach gwarancji będzie założona jeszcze jedna studzienka na parkingu przed ciepłownią. Tam ewidentnie brakuje jeszcze jednej studzienki. Druga sprawa – przy tej nowej drodze został zrobiony przez nas zbiornik a la retencyjny. On przyjął duży zrzut wody z ulicy Popiełuszki. Projektujemy w tej chwili przebudowę ulicy Wodnej i tutaj też jest taki zbiornik planowany, do którego zrzut wody z ulicy Ciepłowniczej byłby kierowany. Te środki powinny nam ten problem załagodzić. My mogliśmy podnieść drogę o kilka cm, ale wówczas woda nie byłaby na drodze, a na okolicznych posesjach np. wylałaby się na szkołę muzyczną. Uznaliśmy, że czasowe podtopienie drogi jest mniejszym złem niż wynoszenie drogi ponad stan poboczy, bo wtedy zalejemy szkołę muzyczną czy ciepłownię. Jak docelowo wybudujemy kolejny zbiornik retencyjny przy ulicach Wodnej, Błońskiej i Ciepłowniczej tej nowej, to powinno nam sprawę rozwiązać.
Podczas ostatnich podtopień na ulicy Ciepłowniczej okazało się, że jedna ze studzienek kanalizacyjnych nieopodal sklepu Kaufland była zanieczyszczona po koszeniu. Dlatego zlecono kontrolkę i czyszczenie pozostałych studzienek w tym rejonie.
Kierowcy mogą korzystać z wyremontowanej ulicy Ciepłowniczej od 22 marca (zobacz film na naszym Facebooku). Inwestycja kosztowała 25 mln zł i obejmowała budowę ulicy wraz ze zjazdami, odwodnieniem i oświetleniem. Gmina pozyskała na nią blisko 19 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych.