Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wystawa „Na Straży Granic” przygotowana przez dr. Ksawerego Jasiaka z Instytutu Pamięci Narodowej przy wsparciu pasjonatów i regionalistów, .m.in. Przemysława Buckiego z SH „BON”, prezentowana jest od wczoraj w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wystawa w Wieluniu wzbogacona jest o niezwykle interesujące zdjęcia, dokumenty i przedmioty związane ze Strażą Graniczną, a będące w zbiorach wieluńskiej placówki. Otwarciu wystawy towarzyszyła rekonstrukcja posterunku granicznego, przygotowana przez pracowników muzeum i Stowarzyszenie Bataliony Obrony Narodowej. Referaty poświęcone historii formacji i jej działalności w regionie wieluńskim przygotowali i wygłosili podczas otwarcia dr Ksawery Jasiak i Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Jan Książek, Muzeum Ziemi Wieluńskiej:
Jest to wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, oddział w Opolu. Głównym jej sprawcą jest wielunianin, dr Ksawery Jasiak. Wystawa mówi o Straży Granicznej, historia jest krótka, ale bardzo ciekawa. Mamy też bardzo ciekawą dokumentację w zbiorach muzealnych, całość stworzy opowiadanie o osobach, które jako jedne z pierwszych stanęły przeciwko potężnej armii wkraczającej w granice II Rzeczypospolitej wczesnym rankiem 1 września 1939 roku.
Dr Ksawery Jasiak, Instytut Pamięci Narodowej:
Jestem mile zaskoczony, że wystawa trafiła wreszcie do Wielunia, po Praszce i Bolesławcu. Pierwszy budynek w Wieluniu związany ze Strażą Graniczną, a dokładnie sztab Inspektoratu Granicznego nr 13, bo taką miał numerację, mieścił się w kamienicy pod dzisiejszym adresem P.O.W. 6. To był budynek wynajęty od właściciela, opuszczono go w 1935 roku. Sztab przeniósł się na ulicę Kilińskiego 21, obecnie jest to siedziba Radia Ziemi Wieluńskiej. Stan ten trwał do 1939 roku. Wystawa będzie prezentowana dalej, z Wielunia pojedzie do Rudnik, później powróci na chwilę do Wielunia, w maju prezentowana będzie w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu.
Tomasz Akulicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Wieluniu:
Chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować doktorowi Ksaweremu Jasiakowi za przygotowanie tej wystawy. Znamy się od dziecka i jak pamiętam, ta historia zawsze była mu bliska. Ta historia opowiedziana jest niezwykle interesująco, mam nadzieję, że „zaszczepi” bakcyla w następnych pokoleniach. Przy okazji niejako chciałbym przekazać informację, że dla działającego przy wieluńskim muzeum Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej” planujemy przekazać środki na mundury dla tej właśnie formacji.
Wystawa „Na Straży Granic” będzie prezentowana w wieluńskim muzeum do 6 marca.