Tę konferencję możemy zapisać po stronie sukcesów – mówi Zbigniew Wiśniewski, dyrektor I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, po dzisiejszej konferencji popularnonaukowej pt. „Na krańcu Jury Polskiej”. Przyjechali na nią wybitni naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy mówili o bogactwie geologicznym Ziemi Wieluńskiej.
Konferencja ma służyć popularyzacji wiedzy na temat Jury Polskiej, na której krańcu leży Wieluń – mówi Bogusław Kurzyński, nauczyciel geografii w I LO. – Chcemy zainteresować młodzież, a poprzez młodzież środowisko całego Wielunia. Leżymy na terenie o dużych walorach edukacyjnych. Chodzi tu o Kamieniołom Kowalskiego, który jest jeszcze możliwy do rewitalizacji, do udostępnienia, do prac naukowych i celów edukacyjnych.
W kamieniołomach, w skałach na terenie Wyżyny Wieluńskiej, można dużo ciekawych rzeczy znaleźć, ale najłatwiej byłoby zacząć od tego, aby zrobić na miejscu jakieś ekspozycje, które by te najwartościowsze rzeczy przedstawiały, z odpowiednim komentarzem, troszeczkę więcej popularyzacji tej geologii, zabezpieczenie starych, istniejących kamieniołomów, które stanowią nieocenione źródło informacji, także wspaniałe naturalne muzeum, które można wykorzystać, tak jak Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu – mówi prof. dr hab. Andrzej Wierzbowski z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, który do Wielunia przyjechał z wykładem „O przeszłości geologicznej Ziemi Wieluńskiej”.
Pod wielkim wrażeniem konferencji był Zbigniew Gajęcki, starosta pajęczański:
Ta konferencja przybliża nam miejsce, w którym żyjemy, w którym mieszkamy, ale mimo wszystko jeszcze wielu ciekawych rzeczy możemy się o tym terenie dowiedzieć.
Ale jeszcze ciekawsze jest to, że możemy tego dotknąć – dodaje Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński. – To jest najlepsza nauka dla uczniów, jeśli mogą coś zobaczyć i dotknąć, doświadczyć, bo wtedy łatwiej wchodzi do głowy i na dłużej zostaje, ale też rodzi pasję. Ja się bardzo cieszę, że taka konferencja tutaj ma miejsce.
Przyjechaliśmy, aby popularyzować naukę. Rzeczywiście tak jest, jak mówił dyrektor tej szkoły, że młodzież na to zasługuje, że jest bardzo kreatywna. Chcemy im przekazać, że warto mieć marzenia, warto je realizować – mówi dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie, który przedstawił wykład „Historia życia na Ziemi zapisana w skałach”. – I wysoko stawiać poprzeczkę doskonałości. Takich miejsc jest sporo, jeżeli mówimy o kamieniołomach, ale miejsc takich, gdzie występują skamieniałości, w tym konkretnym kamieniołomie nie ma. To jest jeden, wyjątkowy kamieniołom, jedyny na świecie. Warto o nim mówić, wyeksponować jego piękno, jego unikatowość i zapis kopalnego życia, który jest zapisany w skałach.
Po konferencji, która odbyła się w auli I LO, uczestnicy przeszli do Kamieniołomu Kowalskiego, aby zobaczyć miejsce, gdzie 160 mln lat temu było ciepłe morze. Do tej pory można znaleźć tam amonity, które również były prezentowane na małej wystawie podczas konferencji.
Przeczytaj również:
Wieluńskie „gruby” mogą stać się atrakcją geologiczną i bazą edukacyjną (zdjęcia)