Na ile dni wstecz lekarz może wystawić L4 dla chorego pracownika? Zdarza się, że na początku choroby pacjent nie ma możliwości samodzielnego wybrania się do specjalisty lub zamówienia domowej wizyty lekarskiej, bo źle znosi pierwsze objawy chorobowe lub czas oczekiwania na konsultację jest wydłużony. Co w takiej sytuacji można zrobić, by pracodawca uznał nieobecność pracownika w pracy za zasadną, a sam pracownik otrzymał należne za to świadczenie? Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Dowiedz się na ile dni wstecz lekarz może wystawić L4 w przypadku choroby
W przypadku nagłej choroby warto wiedzieć na ile dni wstecz lekarz może wystawić L4. Ma to duże znaczenie dla świadczeń zdrowotnych, ale również pomaga uniknąć poważnych problemów w miejscu pracy. Ponieważ w dzisiejszych czasach możliwość szybkiego dostania się na wizytę lekarską jest mocno ograniczona, chorzy obawiają się, czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje również czas oczekiwania na poradę u specjalisty. Na szczęście przepisy prawa dają taką możliwość. Szczególne uregulowania prawne pozwalają lekarzom wystawić zwolnienie wstecz obejmujące kilka dni, które poprzedzają faktyczną konsultację i badanie medyczne. Na ile dni wstecz pacjent może uzyskać zwolnienie lekarskie? Wygenerowane L4 nie może przekraczać 3 dni przed datą przeprowadzonego badania – chyba, że schorzenie dotyczy zaburzeń psychicznych. Tylko psychiatra posiada specjalne uprawnienia do wystawienia zwolnienia na okres wsteczny przekraczający 3 dni. Jednak, aby takie L4 otrzymać, trzeba przedstawić dowody na to, że objawy na tle psychicznym pojawiły się wcześniej niż w dniu badania. Zobacz jakie są wskazania do otrzymania zwolnienia tutaj: https://e-lekarz24h.pl/dobry-powod-na-zwolnienie-lekarskie/
E-konsultacja medyczna – sposób na szybkie zwolnienie lekarskie
Jak widać medycy, zgodnie z prawem, mają możliwość wystawienia zwolnienia z datą wsteczną. Jednak czasem ciężko dostać się do lekarza nawet w 3 dniu od wystąpienia pierwszych objawów, co jest powodem do stresu. Chory ma bowiem wątpliwości, czy na pewno otrzyma zasiłek chorobowy i czy nie zostanie zwolniony z pracy z powodu nieuzasadnionej nieobecności. Dlatego w przypadku nagłego zachorowania i niemożności natychmiastowego zarejestrowania się do specjalisty, chory nie musi zastanawiać się, czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz i na ile dni wstecz: https://lp.e-zwolnienie24h.pl/zwolnienie-wstecz/, ponieważ ma możliwość skorzystania z e-konsultacji medycznej. Aby umówić się na e-poradę u specjalisty wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Dzięki takiemu rozwiązaniu chory może szybko otrzymać doraźną pomoc i załatwić niezbędne formalności, otrzymując e-zwolnienie lekarskie, które zostanie automatycznie przesłane do ZUS-u, a stamtąd do pracodawcy. Taką możliwość daje np. portal medyczny e-lekarz24h.pl, na którym w 15 minut można otrzymać zwolnienie lekarskie w przypadku niedyspozycji.
Czy pracodawca może nie uznać wstecznego L4?
Odpowiedź na pytanie czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz jest twierdząca, ale czy pracodawca ma obowiązek je przyjąć? Ustawowo zagwarantowane 3 dni wsteczne w przypadku L4 pozwalają ubezpieczonemu skorzystać ze świadczeń zdrowotnych zgodnie z prawem i dlatego pracodawca, który otrzyma informację o elektronicznym zwolnieniu lekarskim wystawionym do 3 dni wstecz, ma obowiązek ją uznać. Możliwość otrzymania L4 z datą wsteczną jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które źle znoszą pierwsze dni od zachorowania, z przyczyn niezależnych nie mogą od razu zapisać się do lekarza lub objawy chorobowe pojawią się u nich w dniu, który poprzedza dni wolne od pracy.