Cukrzyca to przewlekła choroba wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. To grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę, a co 6 sekund z powodu jej powikłań umiera człowiek – mówi Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ. – W Polsce na cukrzycę choruje już 3 miliony dorosłych Polaków. Aż 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, czyli tej cukrzycy, której można zapobiegać, bo jest to jedna z grupy chorób cywilizacyjnych. Cukrzyca typu 1 objawia się zwiększonym oddawaniem moczu, bardzo gwałtownym chudnięciem, zmniejszoną odpornością organizmu, stałym uczuciem zmęczenia czy pogorszeniem koncentracji. Wszystkie te objawy powinny bezwzględnie skłonić nas do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, który może zlecić proste badania, które pozwolą mu postawić diagnozę i wtedy, gdy pacjent jest chory na cukrzycę wdrożyć leczenie lub skierować pacjenta do specjalisty – diabetologa. Cukrzyca typu 2 charakteryzuje się nadmiernym pragnieniem, częstym głodem, zmęczeniem, apatią, ale tutaj pacjent przybiera na wadze, zaczyna tyć, zaczynają się skłonności do zmian ropnych na skórze, grzybica, zaburzenia ukrwienia. To także te objawy, które powinny nas skłonić do kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 lipca nie limituje wizyt u specjalistów, to znaczy, że do lekarza diabetologa potrzebujemy skierowania, ale Fundusz zapłaci za każdą wizytę.
Jakie są czynniki, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy?
Poza czynnikami genetycznymi, które są kluczowe w cukrzycy typu 1, ale to także w cukrzycy typu 2 – to wiek ponad 45 lat, nadwaga, cukrzyca w najbliższej rodzinie, nadciśnienie tętnicze, mała aktywność fizyczna i duża zawartość cukru w diecie – dodaje Anna Leder. – Cukrzyca to choroba, która daje bardzo różne powikłania. To przede wszystkim cukrzycowa choroba nerek, choroba niedokrwienna serca, trudne gojenie się ran, tzw. stopa cukrzycowa, zaburzenia gospodarki lipidowej organizmu, choroby przyzębia, stany zapalne dziąseł, a także retinopatia cukrzycowa, czyli choroba siatkówki. Te wszystkie powikłania trzeba bezwzględnie leczyć w wyspecjalizowanych poradniach, które opiekują się pacjentami z cukrzycą.
Fot. www.nfz.gov.pl