Studenci z 22 miast będą edukować społeczność akademicką na temat idei dawstwa szpiku, a także zachęcać do zostania potencjalnym dawcą. A to wszystko w ramach wiosennej odsłony 15. już edycji projektu HELPERS’ GENERATION, prowadzonego przez Fundację DKMS.
22 miasta, 57 uczelni i 86 liderów oznacza jedno – startuje akcja HELPERS’ GENERATION! Studenci wyposażeni w wiedzę oraz pałeczki do pobrania wymazów przeprowadzą akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia. Podczas wszystkich dotychczasowych edycji projektu do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. Rejestracje odbędą się w dniach 15-21 kwietnia.
Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS od 2013 roku zrzesza studentów z całej Polski wokół idei dawstwa szpiku i ratowania życia pacjentom, dla których często jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku. Do dziś, społeczność studencka przeprowadziła łącznie 1626 akcji rejestracji w całej Polsce, a w obecnej edycji odbędzie się kolejne 57. Do walki z nowotworami krwi dołączyły m.in.: Gdańsk, Kraków, Warszawa, Białystok, Poznań, Wrocław, Biała Podlaska.
Co 27 sekund na świecie i co 40 minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę nowotworu krwi, która odbiera dotychczasowe życie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość przebywania blisko ludzi, których kochamy. Każda osoba, która rejestruje się w bazie potencjalnych dawców szpiku, staje się realną szansą na uratowanie życia osoby walczącej z bardzo trudnym i nieprzewidywalnym przeciwnikiem. Zachęcam wszystkich do zarejestrowania się – sama procedura jest niezwykle prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. To mały gest, który dla kogoś może być tym najważniejszym w życiu – mówi Patrycja Gaweł, studencka liderka z AGH.
Jako osoby zdrowe często nie myślimy o tym, jakby to było, gdybyśmy to my albo ktoś z naszych bliskich zachorował. Nie zastanawiamy się nad tym, ile osób aktualnie potrzebuje przeszczepienia i ile z nich może nigdy nie otrzymać pomocy z powodu braku zgodnego dawcy szpiku. Pomyślmy o tym, że mamy najcenniejszy dar, którym możemy się podzielić za darmo, bez żadnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Nasz czas poświęcony na rejestrację w bazie dawców szpiku może dać osobie chorej, dla której jesteśmy jedynym ratunkiem, szansę na zdrowie, szansę na życie. Dobro zawsze wraca, więc warto się nim dzielić!
dodaje – Aleksandra Żabicka, studencka liderka z Politechniki Gdańskiej.
Dlaczego warto zostać potencjalnym dawcą szpiku? Niczego nie tracimy a dajemy szansę na to, że czyjeś plany, marzenia i pragnienia nie znikną. Całego świata nie uratujemy, ale ten konkretny świat osoby chorej możemy – podsumowuje Bartłomiej Śliwiński, studencki lider z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Studenccy liderzy, którzy zorganizują najbardziej kreatywną, innowacyjną, a także efektywną kampanię informacyjno-edukacyjną na temat dawstwa szpiku zostaną wyróżnieni. Nagrodą jest wakacyjny, sześciotygodniowy staż w Fundacji DKMS, która pokryje koszt wynagrodzenia i zakwaterowania stażysty.
Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.