Po wielomiesięcznej przerwie Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwiera się dla chętnych. Placówkę można zwiedzać już od dziś. Do tej pory, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, wystawy można było oglądać online. Ale to, że placówka była zamknięta, nie znaczy, że muzealnicy próżnowali. Wręcz przeciwnie, opracowano i przygotowano wiele publikacji oraz przewietrzono magazyny.
Pokłosiem pandemii jest to, że rzeczywiście przez wiele miesięcy polskie i światowe muzea były pozamykane. Pozamykane były również wszystkie instytucje kulturalne i tylko możemy współczuć wszystkim tym, którzy ucierpieli przede wszystkim zdrowotnie, ale także gospodarczo – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum. – Natomiast muzealnicy nie marnowali absolutnie czasu, bo był to okres intensywnych prac. Przygotowywaliśmy nie tylko wystawy online, ale zajmowaliśmy się tym, co czasami leżało gdzieś w kątach i na te prace nie było czasu. Między innymi pracowaliśmy nad kolejnymi publikacjami, artykułami. Dokonywaliśmy bardzo intensywnie katalogowania zbiorów. Prowadziliśmy dwukrotne badania archeologiczne: w Cukrowni, dokładnie przy ulicy Magnoliowej i teraz, na przełomie starego roku i nowego przy ulicy Podwale w Wieluniu.
5 lutego o 13:00 odbędzie się otwarcie nowej wystawy przyrodniczej „Las wokół nas” z wykorzystaniem zbiorów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Zakonu Sióstr Bernardynek w Wieluniu i prywatnych zbiorów Ryszarda Kabały.
Wystawa „Las wokół nas” będzie mówiła o ekologii i o bezpieczeństwie. Bo jeżeli mamy czystą przestrzeń przyrodniczo, to jest bezpieczniej zdrowotnie. Pomaga nam również przy wystawie Nadleśnictwo Wieluń i wieluńscy leśnicy. Dzięki Ośrodkowi Kultury Leśnej w Gołuchowie wystawa będzie miała profesjonalnie przygotowane, opracowane plansze obrazujące przyrodę, las na naszym terenie, zwierzęta, jakie tutaj występują. Będą również dermoplasty, czyli wypchane zwierzaki, które będą uzupełniały tę przyrodę. Nie mamy w Wieluniu ZOO, a do najbliższego do Wrocławia czy Opola jest kawałek drogi, więc w jakiś sposób zapewniamy, szczególnie młodszym dzieciom, obcowanie z tą przestrzenią przyrody, lasu, zwierząt, szeroko rozumianej przyrody – dodaje Jan Książek.
Wystawę będzie można zwiedzać do 4 kwietnia.
Fot. MZW