Ponad jedenaście tysięcy woluminów liczy księgozbiór zgromadzony w Muzeum w Praszce. Książki zgromadzone są w gruntownie wyremontowanej sali. Z muzealnej biblioteki korzystać może każdy. Najczęściej do bogatych zbiorów zaglądają pasjonaci historii, uczniowie praszkowskich szkół oraz osoby, które szukają informacji o swojej małej ojczyźnie. Jest w czym wybierać, bo w książnicy znaleźć można publikacje o tematyce historycznej, kulturoznawczej, etnograficznej, naukowej czy biograficznej.
Mamy bardzo bogaty zbiór […], a w nim między innymi historia, historia Polski, historia świata, historia II wojny światowej, ale również ogromny dział z numizmatyki, z kulturoznawstwa, z historii Kościoła, o naszym świętym Janie Pawle II – mówi Katarzyna Kałwak. – Mamy ogromny zbiór książek dotyczących Praszki i okolic. Również Wielunia i pobliskich miejscowości. […] Mamy ogromny dział, jeśli chodzi o sztukę i kulturoznawstwo, a w nim książki dotyczące tradycji, obyczajów, strojów ludowych. Ogromna część tego zbioru jest wykorzystywana przez nas, przez pracowników muzeum do (przygotowania – przyp. red.) wystaw, tutaj na miejscu.
Ale są tu także mało znane książki kulinarne, np. słynna książka kucharska Lucyny Ćwierczakiewiczowej czy Encyklopedia Powszechna z 1884 roku.
Posłuchaj rozmowy:
Ale nie tylko biblioteka i to, co oczywiste, a więc wystawy stałe i czasowe warte są uwagi w Muzeum w Praszce. Każdy, kto odwiedza to miejsce, już przy wejściu mija podświetloną gablotę, na którą także warto zerknąć. Znajdują się tu bowiem te publikacje, które legalnie można z muzeum wynieść. Oczywiście po uiszczeniu stosownej opłaty.
Mamy szeroką gamę własnych publikacji, między innymi „Praszka na starej pocztówce i fotografii” czy „Gmina Praszka okiem drona” naszego miejscowego fotografika Piotra „Dudiego” Dudka, „Znane i nieznane”, czyli taki przewodnik po zbiorach Muzeum w Praszce i „Blisko i Daleko”, związane z Sympozjum Regionalistów. Mamy w sprzedaży również „Rocznik Wieluński”, „Rocznik Oleski”, jak również „Reminiscencje numizmatyczne” […].
W muzealnym sklepiku dostępne są także klasyczne „pamiątki” w postaci kubków, widokówek, magnesów, żetonów okolicznościowych (które samemu można wybić), a także znaczki turystyczne – tych ostatnich Muzeum w Praszce ma dwa wzory.
Mamy trzy wzory żetonów; jeden z nich poświęcony setnej rocznicy powstań śląskich – to taki nasz najnowszy żeton, a kolejne poświęcone są stuleciu odzyskania niepodległości oraz stuleciu kolejki Praszka – Wieluń. […] Znaczki turystyczne mamy aż dwa. Jeden związany jest z naszą „ciuchcią”, a drugi z jubileuszem czterdziestolecia Muzeum w Praszce.
Od października ubiegłego roku opis placówki i najciekawszych eksponatów tutaj prezentowanych znaleźć można w aplikacji na smartfony.