Dziś drzwi wejściowe jeszcze pozostają zamknięte dla zwiedzających, ale w styczniu znowu będzie można do nas zaglądać – mówi dyrektor Muzeum w Praszce Maria Feliks.
Od kilku tygodni placówka jest nieczynna, bo trwa remont głównej klatki schodowej. Wejść do muzeum można tylko rezerwową drogą ewakuacyjną, przechodząc przez pomieszczenia, które na co dzień nie są udostępniane dla odwiedzających.
„Muzealne” wejście
By wejść do muzeum, w razie konieczności, trzeba pokonywać nasze tajne korytarze, których zazwyczaj nie udostępniamy dla osób z zewnątrz. Trzeba pamiętać, że nasz budynek był budowany jako kamienica miejska, należąca do rodziny Łuckich, a więc ma on kilka wejść. Jest boczna klatka schodowa i nie wszyscy mają świadomość, że takie zakamarki w naszym muzeum w ogóle istnieją – zaznacza administratorka placówki.
Pomieszczenie, którym obecnie pracownicy muzeum dostają się do swoich miejsc pracy, było kiedyś pracownią fotograficzną. Teraz jest to muzealny magazyn i pracownia, w której eksponaty przygotowywane są do ekspozycji.
Tymczasem na głównej klatce schodowej praca wre. Co chwilę słychać odgłosy szlifowania, wiercenia. Stare schody i cały ciąg komunikacyjny, prowadzący na piętro, zmienia swoje oblicze.
Myślę, że działania, które podjęliśmy na pewno wszystkich mile zaskoczą i efekt będzie bardzo pozytywny – dodaje Maria Feliks.
Nie tylko klatka schodowa
Nowe oblicze zyskała niedawno ciuchcia, dumnie stojąca na muzealnym placu. Być może część mieszkańców Praszki udało się zauważyć, że całkiem niedawno zabytkowy tabor „ożył”.
Dzięki naszemu pracownikowi ciuchcia ma zamontowane oświetlenie i jest to duża atrakcja dla mieszkańców Praszki.
Na razie światła lokomotywy zaświecone były 11 listopada. Kiedy zabłysną ponownie?
Proszę obserwować kolejkę w takich szczególnych dniach. Będziemy się starali, by co jakiś czas ciuchcia ponownie ożywała – nieco tajemniczo opowiada dyrektorka muzeum, dodając, że trwają starania, by tych elementów, które mają „ożywiać” praszkowsko-wieluńską kolejkę wąskotorową było więcej.
Posłuchaj rozmowy:
W głównej muzealnej sali wystawowej gotowa jest już nowa ekspozycja. Od stycznia, po ponownym otwarciu Muzeum w Praszce, będzie można oglądać rzeźby wypożyczone z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które nawiązują tematyką do Świąt Bożego Narodzenia.