Są takie miejsca w muzeach, o istnieniu których wielu zwiedzających nie wie nic albo wie niewiele. Jednym z nich jest muzealna biblioteka. Co niezwykle istotne – jest to miejsce ogólnodostępne. Muzeum w Praszce także posiada swoją książnicę.
Póki co biblioteka Muzeum w Praszce nie jest udostępniana. Powód jest jeden – remont. I choć w zasadzie główne prace są już zakończone, to jeszcze nie wszystko jest gotowe na oficjalne otwarcie. Trwa bowiem katalogowanie zbiorów i ponowne ich lokowanie na właściwych regałach.
Mamy ponad jedenaście tysięcy egzemplarzy książek – mówi kustosz Ewelina Sitek. Głównie są to pozycje dotyczące historii ogólnej i regionalnej. Mamy wiele działów historycznych – od heraldyki, numizmatyki po kategorie kościołów czy zamków polskich (…) Mnie jako historyka najbardziej interesują pozycje dotyczące historii lokalnej – historii Praszki, Ziemi Wieluńskiej, powiatu oleskiego. Pani Maria Feliks najczęściej korzysta z całego działu etnograficznego. Teraz czekamy na możliwość ponownego udostępnienia tych zbiorów (…) – dodaje.
Biblioteka Muzeum w Praszce to dwa pomieszczenia, które w ostatnim czasie zyskały nowy blask. Oprócz ogólnej renowacji książnica zyskała także nowe, estetyczne i pojemne regały, które powoli są już zapełniane.
Do tej pory o bibliotece wiedziały głównie te osoby, które już z niej korzystały. Głównie uczniowie czy studenci. Wielu nauczycieli, którzy kierowali uczniów na różne olimpiady kierowało młodzież w stronę muzeum i szukania tutaj wiedzy. Teraz mamy nadzieję, że dzięki takiej informacji, więcej osób będzie chciało skorzystać z naszych zbiorów – podkreśla kustosz Sitek.
O możliwości skorzystania z ksiąg zgromadzonych w Muzeum w Praszce poinformujemy niezwłocznie, gdy tylko taka możliwość się pojawi.
Póki co można zwiedzać ekspozycje stałe i czasowe.
Muzeum w Praszce czynne jest obecnie w reżimie sanitarnym codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 14:30. Obowiązują maseczki i dezynfekcja dłoni oraz bezpieczny dystans.
Więcej aktualnych informacji o zasadach odwiedzin w placówce znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum na platformie FB.
Informacje o Muzeum w Praszce znajdziecie także w aplikacji mobilnej O!Polskie Muzea – o inicjatywie pisaliśmy tutaj.