Inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych i koncert pieśni patriotycznych oraz odsłonięcie muralu autorstwa Adama Kurzawy zwieńczyły działania realizowane w ramach projektu „Ślady odzyskania Niepodległości w Gminie Sokolniki roku 1918”.
Mural zlokalizowany jest na ścianie przystanku autobusowego w centrum Sokolnik, przy drodze wojewódzkiej nr 482, a przedstawia autentyczne wydarzenia, jakie rozegrały się 11 listopada 1918 roku w Sokolnikach. Wtedy to lokalna grupa Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroiła miejscowy posterunek, zdobywając m.in. ponad 200 karabinów, amunicję, konie i wozy taborowe.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022, w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Organizatorem wydarzenia byli GOKSiT w Sokolnikach oraz Gmina Sokolniki. W uroczystościach samorząd województwa łódzkiego reprezentowała Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego – oraz radna Sejmiku Dorota Więckowska.
W relacji z realizacji projektu p[rzesłanej przez organizatorów czytamy m.in.:
W niedzielę 6 listopada w Sokolnikach miała miejsce uroczystość podsumowująca projekt pn. „Ślady odzyskania Niepodległości w Gminie Sokolniki”. Projekt realizowany był przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach. Partnerami projektu była gmina Sokolniki, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, Stowarzyszenie Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
W ramach projektu, który rozpoczął się w czerwcu 2022 r., do 6 listopada zrealizowano: wycieczkę śladami granicy z 1918 r., warsztaty tworzenia wystawy dla młodzieży, żywą lekcję historii dla uczniów klas VII i VIII z terenu gminy Sokolniki.
Wykonano mural w miejscowości Sokolniki na przystanku usytuowanym w historycznym miejscu wydarzeń z listopada 1918 roku.
Uroczystość podsumowująca projekt rozpoczęła się na przystanku usytuowanym w parku w Sokolnikach, gdzie dokonano symbolicznego odsłonięcie murala.
Następnie odbyła się inscenizacja historyczna, która nawiązała do wydarzeń, które miały miejsce w listopadzie 1918 r.
Według Franciszka Ligockiego w listopadzie 1918 roku w Sokolnikach odebrano Niemcom 237 karabinów oraz ekwipunek żołnierski, 12 koni i kilka wozów taborowych.
W rekonstrukcji wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, którzy odtwarzali członków POW, członkowie Stowarzyszenia Drużyna Tradycji 70. Pułku Piechoty z Pleszewa odtwarzający żołnierzy niemieckich z I wojny światowej, członkowie grupy Wiemy Więcej, KGW w Sokolnikach oraz mieszkańcy Sokolnik.
Wprowadzenie do inscenizacji wygłosił zebranym członek SHBON z Wielunia.
Po rekonstrukcji dalsza część uroczystości odbyła się w budynku GOKSiT w Sokolnikach.
Zaprezentowana została wystawa przygotowana z zebranych przez uczestników projektu materiałów zdjęciowych.
Odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki” oraz Zespołu „Płomienie” z Sokolnik, jak również zaprezentowano zebranym w materiałach zdjęciowych poszczególne etapy projektu.
Zaproszeni goście oraz wszyscy, którzy współtworzyli projekt otrzymali pamiątkowe kubki na których widnieje wykonany mural.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach.
Projekt „Ślady odzyskania Niepodległości w Gminie Sokolniki roku 1918” koncentrował się na poszukiwaniu korzeni oraz budowaniu tożsamości lokalnej i więzi społecznych wśród mieszkańców gminy Sokolniki poprzez odkrywanie, utrwalanie i upowszechnianie lokalnej historii związanej z zaangażowaniem społeczności gminy w walkę o niepodległość.
Zależało nam na tym, aby pokazać, że o niepodległość Polski walczyli nie tylko wielkie znane postaci jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, Wincenty Witos, ale także bardzo wiele innych polskich mało znanych bohaterów, w tym również mieszkańców naszej gminy.
Inspiracją do napisania projektu i opowiedzenia o naszej historii, były m.in. informacje, które ukazały się w książce Lecha Mastalskiego pt. „Polska Organizacja Wojskowa. Okręg Częstochowsko – Wieluński Va/IX 1915 – 1918”, jak również informacje zebrane przez śp. Jana Juszczaka – Honorowego Obywatela Gminy Sokolniki.
W książce znajdują się również biogramy członków Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy wywodzą się z naszej Małej Ojczyzny.
Bednarek Piotr „Zyga” ur. 7 lutego 1899 r. w Walichnowach.
Domański Stanisław „Piast” urodzony 11 listopada 1898 w Sokolnikach
Kluzowski Konrad Julian ur. 17 lutego 1900 r. w Walichnowach
Kościelny Lucjan „Kleszar” ur. 26 marca 1895 r. w Sokolnikach
Kowalik Stanisław „Rejtan” ur. 18 kwietnia 1898 r. w Sokolnikach,
Lewinski Walenty „Kościuszko” ur. 5 lutego 1896 w Sokolnikach,
Ligocki Franciszek”Skrzetuski” ur. 14 stycznia 1900 r. w Sokolnikach,
Pieprzyk (do 16 lipca 1935r) vel Pietrzyński Stanisław Jerowit „Zawisza” ur. 2 lutego 1892 r. w Walichnowach.
Skrobacz Wacław „Barski”, „Pluta” ur. 28 września 1895r. w Sokolnikach Zaczyński Tomasz „Śmigły” urodzony 21 grudnia 1890 r. w Wieruszowie, który udzielił dużej pomocy przy utworzeniu się Komendy lokalnej nr 3 w Sokolnikach.
Zapraszamy do Sokolnik, na przystanek, który usytuowany jest w historycznym miejscu wydarzeń z listopada 1918, na terenie zespołu pałacowo – parkowego. Każdy odwiedzający to miejsce będzie mógł się zapoznać z informacją umieszczoną na tablicy, która zamontowana została na przystanku. Na tablicy widnieje informacja mówiąca o wydarzeniach z 11 listopada 1918 r. , jak również wymienieni zostali członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej pochodzący z gminy Sokolniki.
Dodatkowo zachęcamy do zwiedzania wystawy , która znajduje się w budynku GOKSiT w Sokolnikach. Wystawę można oglądać do 20 listopada br.
Zdjęcie główne: lodzkie.pl
Pozostałe fotografie: organizatorzy