Od początku tygodnia obowiązują przepisy o dodatku solidarnościowym. Wynosi 1400 zł i przysługuje maksymalnie przez trzy miesiące.
Przez dwa dni w całym kraju wpłynęło 18,5 tys. wniosków o dodatek, a w województwie łódzkim 755. O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu COVID-19 po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, lub osoby, których umowa o pracę na czas określony została rozwiązana wraz z upływem czasu na jaki została zawarta. Warunkiem otrzymania dodatku jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku. Dodatek solidarnościowy przysługuje osobie uprawnionej, która nie podlega ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniom społecznym rolników lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, z wyjątkiem osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.
– informowała regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego, Monika Kiełczyńska. Wypłata dodatku następuje od 1 czerwca do końca sierpnia. Otrzymuje się go najwcześniej za miesiąc, w którym złożyło się wniosek. Co ważne, za osobę, która pobiera dodatek, odprowadzane są składki emerytalna i rentowa oraz zdrowotna. Są finansowane z budżetu państwa i nie pomniejszają wysokości świadczenia. Wnioski o wypłatę dodatku można składać do 31 sierpnia poprzez PUE ZUS.