Około 30 motocyklistów z Motocyklowego Stowarzyszenia „Polskie Skrzydła – Polish Wings” oddało hołd bohaterom bitwy o Wielką Brytanię oraz tym, którzy zginęli śmiercią lotnika, jak Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura – patroni parku miejskiego w Wieluniu. Członkowie Stowarzyszenia, polscy piloci i pasjonaci lotnictwa, kultywują tradycje polskiego lotnictwa wojskowego i cywilnego. W tym roku nie dojechali niestety do Wielunia, ale zatrzymali się w pobliżu, bo w Zawadach koło Działoszyna.
Tegoroczna trasa przebiega zupełnie inaczej niż sobie zaplanowaliśmy, przyczyna to Covid i musieliśmy z części rzeczy zrezygnować – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.
W tym roku pamiętamy o 80. rocznicy bitwy o Wielką Brytanię. Na początku czerwca był wyjazd w Bieszczady śladami legendarnej 7 Eskadry, która walczyła z bolszewikami. Niestety pogoda dała nam tak popalić, że zrobiliśmy połowę planu. Następna część rajdu to Cierlicko w rocznicę śmierci Żwirki i Wigury, później groby lotników z okolic Częstochowy, Jasna Góra, Muzeum 303 w Napoleonie – wylicza Zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.
Grupa Polish Wings skupia pasjonatów lotnictwa, dla których lotnictwo jest swego rodzaju pasją. Wielu z członków grupy to jeszcze czynnie latający piloci, zarówno wojskowi, jak i cywilni – dodaje płk Krzysztof Jewgiejuk. – Mamy w swoich szeregach ludzi, którzy zajmują się nadzorem ruchu lotniczego, pracują w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ale są też tacy, dla których lotnictwo to ich druga działalność. Zajmują się zawodowo zupełnie innymi rzeczami, a złączyła ich pasja i staramy się, jak tylko mamy czas, pojechać w Polskę, zapalić znicze na grobach ludzi, którzy walczyli za Polskę, przelewali krew, oddawali swoje życie. Chcemy to jak najdłużej kontynuować. Rozrastamy się, jest nas już spora grupa.
Warto dodać, że w ubiegłym roku członkowie Stowarzyszenia zapalili znicze pod obeliskiem w Prusaku, poświęconym trzem lotnikom zestrzelonym 3 września 1939 r., i w Wieluniu, gdzie pod pomnikiem poległych mieszkańców miasta 1 września 1939 roku złożyli wieniec w kształcie biało – czerwonej szachownicy.