Grupa Szlakiem wieluńskich Żydów oraz przedstawiciele II LO upamiętnili żydowskich mieszkańców Wielunia oraz uchodźców i przesiedleńców wysiedlonych do wieluńskiego getta, którzy zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta w Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w sierpniu 1942 roku.
Młodzież pod Murem Pamięci wystawiła wartę honorową, odczytała listę nazwisk, był też Apel Pamięci, a po nim złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W akcję upamiętnienia włączył się także wieluński Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika.
Przywołujemy was, mieszańców getta wieluńskiego, członków społeczności Wielunia, powieszonych w styczniu 1942 roku na jednym z placów miasta. Cześć waszej pamięci! – to fragment wygłoszonego apelu.
Na miejscu młodzież z Wielunia miała okazję m.in. zobaczyć ruiny pałacu i zapoznać się z relacją świadka i ocalałego z obozu, nieżyjącego już Szymona Srebrnika.
Żydzi przewiezieni do Chełmna wchodzili do pałacu, rzekomo do kąpieli. Następnie zaganiani byli do wnętrza ciężarówek. Mordowano, przełączając odpływ spalin do skrzyni ładownej, w której znajdowali się ludzie. Warto zapamiętać nazwy firm, które dostarczyły te samochody (Spezialvagen) – Dodge, Mercedes, Saurer – czytamy na Facebooku grupy Szlakiem wieluńskich Żydów.
Dzisiaj obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Przypada w rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków, dokładnie 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Dodajmy, że w sierpniu przypada 80. rocznica likwidacji wieluńskiego getta.
Fot. Szlakiem wieluńskich Żydów