“Ja tu mieszkam” to projekt uczniów I LO w Wieluniu, który ma na celu walkę o środowisko, a przede wszystkim o czystość lokalnych lasów. Dziś w ramach projektu młodzież realizowała kampanię społeczną, umieszczając edukacyjne tablice w wybranych kompleksach leśnych powiatu wieluńskiego, zwierające informacje o formach ochrony przyrody i konsekwencjach pozostawiania śmieci w lesie. Pozostawione w lesie śmieci to nie tylko nieestetyczny widok i zagrożenie pożarowe. To także śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt, które zamieszkują lasy.
Projekt to, najogólniej mówiąc, kampania edukacyjna dotycząca pozostawiania śmieci w lesie, czyli chcemy przeciwdziałać temu zjawisku, ale nie zajmując się skutkami, czyli nie zbieramy tych śmieci, choć też może zbierzemy, ale przede wszystkim staramy się edukować mieszkańców tutaj Wielunia i okolic, żeby nie pozostawiać śmieci w lesie – mówi Bogusław Kurzyński, nauczyciel geografii w I LO w Wieluniu. – Stąd kampania ma wiele działań, które przeprowadzamy razem z młodzieżą. Już kilka się odbyło, m.in. kurs grafiki komputerowej, dzięki któremu młodzież przygotowała tablice edukacyjne. Odbyły się już zajęcia, dzięki którym młodzież taką pełną świadomość problemu uzyskała. Dzisiaj przeprowadzamy kampanię społeczną, informującą o problemie. Końcowym działaniem naszego projektu będzie pobranie przez uczniów jednej tablicy i udanie się w miejsce, gdzie ta tablica będzie wkopana. Chcemy to zrobić w takich miejscach, które najpierw uczniowie zauważyli, że są tam śmieci albo przy zjazdach z dróg głównych do leśnych, bo tam często samochody się zatrzymują, kierowcy niestety porzucają wszystko, co im przeszkadza i jest niepotrzebne i mamy obraz nieestetyczny i bardzo szkodliwy dla zwierząt.
Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Lasów, a dziś jest Światowy Dzień Wody, więc młodzież połączyła te dwa wydarzenia i w wieluńskich marketach zostawia ulotki dla mieszkańców i klientów, informujące o tych problemach.
Jest woda – jest życie – mówi Bartłomiej Ptak, uczeń I LO w Wieluniu. – Każdy człowiek, każda roślina potrzebuje tej wody do normalnego funkcjonowania. Powinnyśmy się cieszyć, że mamy tej wody pod dostatkiem, nie tak, jak na innych, ubogich terenach, tj. Afryka, Azja i Ameryka Południowa, gdzie mieszkańcy muszą iść po wodę około 6 kilometrów, a zazwyczaj są to kobiety z dziećmi. Ja sobie nie wyobrażam codziennego życia, że musiałbym z rana iść 6 kilometrów wziąć wodę i później 6 kilometrów wracać np. z 50 litrami wody. Nie wyobrażam sobie. Powinnyśmy się cieszyć, że mamy wodę pod dostatkiem i zużywać jej jak najmniej. Ulotka, którą przygotowaliśmy, zawiera szereg działań, które nam pomogą ograniczać zużywanie wody. Cała moja klasa i nasz nauczyciel chętnie włączyliśmy się w ten projekt, ponieważ jest to szczytny cel, z którym zmagamy się od dłuższego czasu, dalej ludzie śmiecą w lasach, nie są świadomi, jakie to jest niebezpieczne i uważam, że wypadałoby ich uświadomić.
Nie powinnyśmy zostawiać śmieci w lesie, ponieważ jest to niebezpieczne dla zwierząt – dopowiada Antonina Łężak. – Organizujemy ten projekt, aby uświadomić ludziom różne niebezpieczeństwa, które się z tym wiążą. Las to nie jest miejsce, w którym powinnyśmy zostawiać śmieci.
Przypomnijmy, że proekologiczny projekt uczniów odniósł sukces w ogólnopolskim konkursie “Projektanci edukacji”. Młodzież otrzymała grant finansowy na walkę z dzikimi wysypiskami śmieci w lasach.
Ulotki o wodzie sfinansowało Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu, które również miało swój udział w produkcji tablic edukacyjnych.