Gmina Wieluń i Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprosiły wczoraj mieszkańców na wspólne zwiedzanie byłego kościoła ewangelickiego i zapoznanie się z aktualnym stanem prac badawczych oraz odnalezionymi już artefaktami. Z dnia otwartego skorzystało około 200 osób – samorządowców, radnych i mieszkańców Wielunia.
Naszym zadaniem, współczesnych jest też to, żeby to, co uda nam się ocalić dla przyszłych pokoleń i zachować, żebyśmy to zrobili. Może nie jest to inwestycja, która przyniesie gminie dochody. Wiemy, że takie obiekty generują koszty. Ale gmina ma też takie zadania z obszaru naszego dziedzictwa historycznego, dziedzictwa kulturalnego, żeby to co jest możliwe – zachować. 1 września 1939 roku bardzo mocno ogołocił Wieluń z zabytków i ten kościół i plebania zlokalizowana przy nim są to jedne z nielicznych obiektów, które warto zachować dla przyszłych pokoleń. Plany co do tej przestrzeni są bardzo, bardzo ambitne.
– podkreślał obecny wśród zwiedzających Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.
O historii kompleksu pobernardyńskiego opowiadał Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej a z wynikami sondażowych prac archeologicznych zapoznał zwiedzających Waldemar Golec.