Scena kinoteatru Syrena wypełniła się wczoraj światłem reflektorów. To już 15. Przegląd Teatrów Międzyszkolnych zainicjowany przez Zespół Szkół nr 2 w Wieluniu.
Organizujemy dzisiaj 15., więc jubileuszowy przegląd teatralny „Mistrzowie Wyobraźni,” który ma łączyć wieluńskie szkoły, rozwijać pasje, talent artystyczny i dawać niepowtarzalną formę kontaktu z żywym słowem na teatralnej scenie. Hasłem tegorocznego przeglądu są „Drogi Szczęścia” i zaproponowała go dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury Elżbieta Kalińska – mówi Maria Wardęga, koordynator przeglądu z Zespołu Szkół nr 2 w Wieluniu, która podziwiała talenty uczniów na deskach teatru i dziękuje wszystkim instruktorom, opiekunom przygotowujących młodzież. – Myślę też, że warto nadmienić, że jest impreza współorganizowana przez trzy różne instytucje: przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu, przez Wieluński Dom Kultury i Zespół Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu.
Natalia, Wiktoria, Julka i Barbara z Zespołu Szkół nr 3 opowiadały, o czym był ich spektakl i jakie towarzyszyły im emocje na scenie:
O tym, że każdy smutek, każdy dramat może przerodzić się w coś szczęśliwego. O tym, że każde wspomnienie ma swoje znaczenie.
Na pewno trochę stresu, ale też satysfakcja, że dostałyśmy szansę zagrać.
Natomiast młodzież z Zespołu szkół nr 1 w Wieluniu odgrywała scenariusz napisany i wyreżyserowany przez Kamilę Trzeciak, która prowadzi szkolne koło teatralne „Alto”:
Ja byłam kochanką, a spektakl był o drogach szczęścia mężczyzny – mówi Ala
Ja byłem Karolem i szukałem szczęścia wśród kobiet – dodaje Kacper.
Zapytaliśmy również o to, skąd pomysły na scenariusz oraz jak oceniane są zdolności młodzieży:
Pomysły to są zawsze z życia i literatury, co jest niewątpliwe, więc nietrudno było tak napisać.
Podczas przedstawienia, gdy weszliśmy na scenę za pierwszym razem, to cały stres zszedł. Pierwsze sekundy okazały się trafne, jak już się ktoś odnalazł podczas sceny i wokół całego otoczenia, to wszystko już szło prawidłowo i dobrze – opisuje Kinga.
Moi uczniowie są ciągle nieodkryci. W tym roku, w tej edycji pierwszy raz grają Martyna, Kinga i Kacper i uważam, że wykazali się wielkim talentem, szkoda, że wcześniej ich nie odkryłam. Alicja jest z nami już drugi rok, więc Alę znałam i wiedziałam, na co ją stać. Wiemy, że wszyscy weszli w swoje role idealnie – mówi Kamila Trzeciak, nauczycielka w ZS 1.
W tym roku przegląd teatralny przeniósł się do kinoteatru Syrena w Wieluniu, gdzie młodzież mogła realnie wczuć się w aktorstwo na scenie.
Bardzo się cieszymy, że przy tej jubileuszowej edycji międzyszkolnego przeglądu teatralnego „Mistrzowie Wyobraźni” przenieśliśmy się do kinoteatru Syrena. Muszę przyznać, że ta scena w Wieluńskim Domu kultury już chyba nie była wystarczająca dla potencjału tego przeglądu. Tym bardziej gdzie widzimy, jak młodzi artyści fantastycznie się rozwijają, jakie mają pomysły i już potrzebowały większej sceny i przestrzeni. Stawiają pierwsze kroki w kinoteatrze Syrena, mam nadzieję, że dostrzegą potencjał tego miejsca pod względem zarówno scenografii, nagłośnienia, oświetlenia i że to tylko pobudzi ich wyobraźnię na przyszłe przeglądy – mówi Magdalena Wujec, zastępca dyrektora w Wieluńskim Domu Kultury.
Wystąpili:
„Drogą do szczęścia jest miłość”, Teatr Maska z Zespołu Szkół Specjalnych,
„Drogi do Szczęścia”, Grupa teatralna w Zespole Szkół nr 2 im. J. Długosza,
„Pudełko zwane szczęściem”, Koło teatralne w Zespole Szkół nr 3,
„W poszukiwaniu szczęścia”, Szkolne koła teatralne „Alto” w Zespole Szkół nr 1,
„Poczwarka”, Teatr TeKa z I LO im. T. Kościuszki,
„One life”, Teatr Życiem Pisany z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące i Technikum.
Przerwy między wystąpieniami muzycznie wypełniały uczennice: Maja Szczecińska, Hanna Wieteska, Anna Synal i Natalia Kałuzińska z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu.
Gościem specjalnym była aktorka i reżyserka Natalia Sakowicz, która po przeglądzie wystąpiła z monodramem pt. „Romans”.