Mateusz Wiktorek, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych, Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie, został beneficjentem programu Perły Nauki II i otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego prawie 200 tysięcy złotych na realizację badań naukowych jako kierownik projektu: „Karalność współdziałania w czynie zgodnym z prawem”.
Otrzymałem ten grant na początku doktoratu, więc te badania będą mogły być prowadzone trochę w inny sposób, bo umożliwi mi ten grant pokrycie kosztów badań i zrobienie innych działań, które je wzbogacą. Jestem bardzo zadowolony i cieszę się, że mi się udało – mówi Mateusz Wiktorek. – Chodzi konkretnie o to, że mamy takie zachowania, które ktoś podejmuje i nie jest karany za nie, ale karze podlega osoba, która nas do tego nakłania albo nam w tym pomaga. Tak jest w przypadku aborcji. Kobieta, która ją przeprowadziła, nie ponosi kary, ale osoba, która ją do tego nakłoniła lub jej pomogła, już tak. I ogólne pytanie jest takie: Dlaczego tak jest? I czy tak może być? A celem projektu jest zbudowanie takiego ogólnego modelu karalności współdziałania w czynie zgodnym z prawem.
Mateusz jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Kurowie, która w tym roku obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Podczas Gminnego Dnia Edukacji Narodowej i jubileuszu wspominano wybitnych absolwentów. W ich gronie znalazł się również Mateusz Wiktorek.
Opiekunem naukowym Mateusza Wiktorka jest dr hab. Mikołaj Małecki z Katedra Prawa Karnego UJ.