13 wokalistów zaśpiewało podczas koncertu finałowego 16. Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej 'Wieczór poezji przy świecach’ w II LO (występy możecie zobaczyć na naszym Facebooku). Pierwsze miejsce zajęła uczennica tej szkoły Magdalena Maciołek, która wykonała utwór „4:30” z repertuaru Dawida Podsiadło. Dwa lata temu wystąpiła w Programie The Voice Kids. Pochodzi z gm. Działoszyn.
Stwierdziłam, że spróbuję. Przyszłam z nastawieniem, ze dam z siebie wszystko. Wiedziałam, że konkurencja jest duża. Udało się i to dla mnie niespodziewane. Cieszę się! Wiedziałam, że to piosenka, która poczuję i oddam samą siebie i tak też się stało.
Drugie miejsce zajęła Ewelina Kupska, a trzecie Kuba Czernek, który w zeszłym roku zajął pierwsze miejsce. Wręczono też kilka nagród specjalnych.
1. miejsce Magdalena Maciołek – nagrodę ufundował Józef Ranoszek, właściciel jednej z aptek.
2. miejsce Ewelina Kupska – nagrodę ufundował Robert Grabowski, radny Rady Powiatu w Wieluniu
3. miejsce Kuba Czernek – nagrodę ufundował Robert Grabowski, radny Rady Powiatu w Wieluniu
Ukłony, muszę sobie przypomnieć 32 lata temu też występowałem na koncercie poezji śpiewanej. Gratuluję! – mówił Grabowski.
Nagroda publiczności trafiła do Weroniki Bartczak – tutaj nagrodę ufundował zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego.
Nagroda specjalna Pawła Serafińskiego – Emilia Kaczmarek
Nagrodę ta dziewczyna dostała symboliczną, ale chciałem uhonorować to, co ona sobie zafundowała z wewnętrzną zmianą z wczoczoraj na dziś. – mówił Serafiński.
Nagroda Wieluńskiego Domu Kultury – Michał Wójcik.
Było bardzo trudno, sami państwo słyszeliście. Wybrałam dla nagrody specjalnej osobę chyba najbardziej emocjonalną, sugestywną, przekonał mnie. Nagroda dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury dla Michała Wójcika. – mówiła Elżbieta Kalińska wręczając nagrodę. Warto przypomnieć, że dyrektorka WDK-u jest pomysłodawczynią tej imprezy.
Nagroda specjalna ufundowana przez radne Rady Powiatu Wieluńskiego Grażynę Ryczyńską i Alinę Błach – Weronika Bartczak.
Nagroda specjalna ufundowana przez zarząd miniprzedsiębiorstwa szkolnego Korczak Cafe trafiła do Kingi Waloch
Nagroda dyrektora II LO ufundowana przez Renatę Tatarę oraz wciedyrektorki Anetę Strugacz i Agnieszkę Stępień-Wyrembak trafiła do Adrianny Włodarczyk.
Piękne wydarzenie, uważam, że warto pokazywać perełki naszego powiatu. Taki jest cel, żeby was wyszukiwać i pokazywać. Dziś jesteśmy dumni z tej trzynastki. – podkreślała Renata Tatara, dyrektorka II LO.
Poi raz kolejny młodzieży akompaniował Michał Rorat, który wcześniej też szkolił ją podczas warsztatów. To pianista, kompozytor, pedagog związany z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, który współpracował m.in. ze Zbigniewem Wodeckim:
Razem z panem Pawłem Serafińskim mieliśmy przyjemność prowadzić te warsztaty. Podmiotów wykonawczych było 14, jedna osoba niestety zachorowała. Widziałem jak zmienia się interpretacja po każdej wskazówce od pana Pawła, cieszę się, że się nie obrażacie tylko konstrukcyjnie to przyjmujecie(…).W moim pokoleniu nie było YouTube, miałem kasety, pan Paweł miał pewnie płyty winylowe, które teraz wracają. My nie mieliśmy okazji, żeby mógłbym sobie spisać imię i nazwisko pianisty, na którym mógłbym się wzorować. Nie miałem tego na tu i teraz, wy to macie. Jak oglądam You Tube czy inne media społecznościowe to widzę, że poziom wykonawczy młodzież nas starszych przegania. My albo chodziliśmy na koncerty albo musieliśmy zdobywać materiał dydaktyczny. Kiedyś było tak, że był jeden kompozytor i jeden tekściarz, a teraz do jednego utworu jest dziesięciu kompozytorów i dziesięciu tekściarzy i nic z tego nie wynika.
Paweł Serafiński, przewodniczący jury o kompozytor i aranżer współpracujący z wieloma gwiazdami, m.in. z Krystyną Prońko czy Urszulą Dudziak, wykładowca łódzkiej filmówki. Wczoraj dziękował za współpracę Michałowi Roratowi oraz młodzieży:
Błagam was, to co wam z tego wczorajszego dnia przefiltrowanego przez dzisiejszą emocję i tremę, to co wam zostało, nie zgubcie tego. Niech to w was pozostanie. Jeszcze raz nisko się państwu kłaniam.
Skład jury: Paweł Serafiński, Michał Rorat, Zdzisław Spychała, Dorota Staszak, Krzysztof Siudmak i Magdalena Wicher.
Wczoraj historia zatoczyła krąg, na scenie zobaczyliśmy Sandrę Czarnuch, która w przeszłości trzykrotnie triumfowała na „Wieczorze poezji przy świecach”, a teraz jest nauczycielką w II LO. Wykona „Zagraj Antoś tango” z tekstem Feliksa Konarski i „Człowieczy Los” Anny German.
To nasza absolwentka klasy aktywności twórczej, właśnie Sandra wyśpiewała pierwsze miejsce w roku 2012, zdobywając jednocześnie nagrodę specjalną Pawła Serafińskiego i nagrodę specjalną Joanny Osydy. W 2013 roku powtarza swój sukces, zdobywa pierwsze miejsce, to jeszcze nic – rok 2014 – również zdobywa pierwsze miejsce plus nagrodę publiczności. Dziś mamy rok 2024, a Sandra jest nauczycielem w naszej klasie wokalno-aktorskiej i bardzo jesteśmy z tego dumni. – przypomniała dyrektorka II LO Renata Tatara.
Przed publicznością wystąpił też Michał Rorat. Wykonał dwa utwory „Jaworkowy” oraz „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego, z którym miał okazję współpracować.
Uczestnicy reprezentowali m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wierzchlesie, Szkołę Podstawową w Skomlinie, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białej i II LO w Wieluniu.