Wczoraj, w Święto Wojska Polskiego, w Łubnicach w powiecie wieruszowskim zakończono wieloletni projekt upamiętniania mieszkańców gminy walczących o wolność i niepodległość Polski. Osłonięto, trzecią już w gminie, tablicę z nazwiskami bohaterów.
Już wcześniej, dwa lata temu, był realizowany projekt pod nazwą „Niepodległa”, na który składało się m.in. odsłonięcie trzech tablic najpierw w Wójcinie, następnie Dzietrzkowicach i na koniec w Łubnicach. Złożyliśmy hołd poległym żołnierzom, którzy uczestniczyli w wojnie sowieckiej 1919–1921, a pochodzili z gminy Łubnice. W tych trzech miejscowościach zostały odsłonięte tablice żołnierzy, którzy polegli w tej wojnie. Ostatni punkt miał miejsce wczoraj – odsłonięcie tablicy w Łubnicach. Było to połączone z odpustem, jaki był w Łubnicach z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, co zostało dodatkowo połączone w przypadającym tego samego dnia Świętem Wojska Polskiego. Ten projekt zainicjowało Stowarzyszenie Sympatyków Orkiestry Dętej i Mażoretek w Dzietrzkowicach, natomiast, przy moim współudziale, gmina Łubnice była fundatorem tych trzech tablic – mówił wójt gminy Łubnice Michał Pazek.
W opracowanie historyczne tablic zaangażowany był dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu Jan Książek, który o inicjatywie gminy Łubnice powiedział nam podczas wczorajszych, wieluńskich uroczystości. Posłuchaj rozmowy:
Fot. Facebook / archiwum prywatne – wójt Michał Pazek