Obchodzony 11 marca w większości samorządów w Polsce Dzień Sołtysa to święto jednego z najstarszych urzędów w Polsce. W Polsce urząd sołtysa pojawił się ponad 800 lat temu, utworzono go na przełomie XII i XIII wieku we wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Współcześnie sołtysi reprezentują sołectwo na zewnątrz, uczestniczą w sesjach rady gminy i jej komisji oraz realizują uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także organów gminy (bez prawa do głosowania). Do zadań sołtysów należy także pobór podatków rolnego i leśnego.
Z okazji Dnia Sołtysa z sołtysami z gminy Klonowa spotkała się Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
To Wy jesteście najbliżej ludzi i najlepiej znacie ich problemy. Sołtys to nie jest ktoś obcy, to ktoś, komu powierzamy wspólne sprawy, to osoba wybrana przez swoich sąsiadów. Nigdy nie jest to przypadkowy wybór, bo na wsi wszyscy znają się osobiście i wiedzą, komu można zaufać – takie życzenia w imieniu samorządu województwa łódzkiego złożyła życzenia wszystkim sołtysom przewodnicząca Sejmiku.
W Polsce na koniec 2020 roku, według MSW, było 40 821 sołectw. W ponad 30% wsi sołtysami są kobiety. W województwie łódzkim, według wyliczeń Urzędu Statystycznego w Łodzi, w 2019 roku było 3947 sołectw.
Przypominamy, że 2022 roku Województwo Łódzkie organizuje dwa konkursy dla sołectw:
„Sołectwo na plus”
„Infrastruktura sołecka na plus”
Suma środków przeznaczonych dla sołectw w Łódzkiem w obu konkursach to kwota 8 milionów złotych.
Fot. lodzkie.pl