O ułatwieniu dostępu do rynku pracy i nauce języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy mówił podczas zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Identyfikujemy problemy i staramy się natychmiast na nie odpowiedzieć. Na tym etapie widzimy ewidentnie kwestię bariery językowej. Ona się pojawia, ona się będzie pogłębiać. Należy natychmiast podjąć starania, żeby ją zredukować. Druga sprawa, to kwestia dostępu do rynku pracy i już dzisiaj musimy myśleć o takich działaniach, o takich zachowaniach, które będą wspomagały Ukraińców, i żeby to była praca, która będzie zgodna z ich przygotowaniem, oczekiwaniami i możliwościami.
W zakresie spraw językowych uruchamiane są dwa programy. Pierwszy z nich adresowany jest do wszystkich dorosłych uchodźców, którzy będą chcieli nauczyć się języka polskiego, aby móc się porozumiewać w codziennym życiu. Drugi program będzie skierowany do nauczycieli i pozwoli ich przygotowywać do skutecznego uczenia Ukraińców języka polskiego. Chodzi w nim o to, by systematycznie zwiększać bazę osób, które potrafią to robić.
W Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz jego siedzibach w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach tworzone są punkty informacyjne, w których uchodźcy będą mogli się dowiedzieć o możliwościach rynku pracy w Łódzkiem. Podobny punkt powstaje także w Łódzkim Domu Kultury, czyli w miejscu doraźnej pomocy, do którego kierowani są uchodźcy tuż po przyjechaniu do naszego województwa.
Fot. lodzkie.pl