Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą w Archikatedrze Łódzkiej, następnie uroczystości przeniosły się przed Grób Nieznanego Żołnierza – tam odbyła się m.in. zmiana warty i odczytano apel pamięci.
W działania związane z uroczystościami włączyły się liczne instytucje i organizacje. Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” wystawiło wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przygotowało rekonstrukcję przekazania broni dla Wojska Polskiego i zaprosiło do Izby Pamięci Strzelców Kaniowskich w budynku Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żeligowskiego, dawnej siedzibie koszar 28 pSK.
prof. dr hab. n. med. Dariusz Nowak, Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:
Przekonany jestem, że trzeba kultywować tradycje i przypominać chlubne dzieje naszego oręża, szczególnie z okresu II Rzeczypospolitej. Kilka lat temu padła idea, że może w tym budynku, który przed wojną był siedzibą jednostki wojskowej, powinno być upamiętnienie tego czasu. Kolegium rektorskie z rektorem uczelni przychyliło się, żeby nieodpłatnie udostępnić te pomieszczenia Stowarzyszeniu, aby kultywować tradycje 28 pułku Strzelców Kaniowskich, tym bardziej że mamy studentów, którzy studiują w grupie finansowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To w końcu oficerowie Wojska Polskiego.
Sławomir Piętakiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
Jestem tutaj pierwszy raz i muszę podziękować w imieniu marszałka województwa łódzkiego, Grzegorza Schreibera, że zostaliśmy zaproszeni do tego zacnego miejsca. Duże zaskoczenie, że udało się po pierwsze, zgromadzić tyle sprzętu związanego z historią Strzelców Kaniowskich, a po drugie, za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery, która w dzisiejszych czasach jest nieodzowna, aby tę historię przypominać. Mamy tu styczność z przedmiotami, które możemy dotknąć, zobaczyć, porozmawiać o nich. Ja sam interesuję się historią, myślałem, że wiem dużo, a okazało się, że dowiedziałem się bardzo wielu ciekawych rzeczy i wzbogaciłem swoją wiedzę.
Strzelcy Kaniowscy w dniu 108. urodzin odwiedzili też Józefa Woźniaka, najstarszego żołnierza Europy, weterana 28 pułku Strzelców Kaniowskich.
Łodzianie świętowali odzyskanie niepodległości także m.in. na paradzie zakończonej piknikiem w jednym z centrów handlowych.
Fot. Michał Szubert/Strzelcy Kaniowscy
Komentarze