1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, dla upamiętnienia żołnierzy II konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku przeciwstawili się władzy komunistycznej. Szacuje się, że na terenie całego kraju w zbrojnym podziemiu działało nawet do 200 tysięcy osób w różnych oddziałach.
Wczoraj (1 marca) w Łodzi, pod tablicą kpt. Stanisława Sojczyńskiego, ps. Warszyc – organizatora i pierwszego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego (największej organizacji zbrojnej działającej po 1945 roku w Łódzkiem) – kwiaty złożył Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Data 1 marca nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia, w 1951 roku, w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, między godziną 20.00 a 20.45, strzałem w tył głowy zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy. Ciał zamordowanych nie odleziono do dziś.
Fot. lodzkie.pl