Za nami II edycja „Łódzkiego Festiwalu Mleka”, tym razem gospodarzem wydarzenia był Sieradz. Na odwiedzających miejsce imprezy czekały wykłady, pokaz sprzętu rolniczego a przede wszystkim degustacja produktów mleczarskich i konkurs w którym brały udział Koła Gospodyń Wiejskich.
Krzysztof Łuczak, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Innowatorów Wsi, organizator wydarzenia:
To wydarzenia skierowane jest dla producentów mleka, rolników, mleczarni z województwa łódzkiego oraz dla najważniejszej dla nas grupy, jaką są konsumenci. I to właśnie konsumenci mogą przyjść zapoznać się z ofertą mleczarni z województwa łódzkiego. Najważniejsza jest również część edukacyjna, degustacyjna i konsument dowiaduje się gdzie produkty z naszego województwa można kupić.
Posłuchaj całej rozmowy:
Gościem Radia ZW był Krzysztof Łuczak, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Innowatorów Wsi
Agnieszka Łuczak, wiceprezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi:
Chcemy promować polskie produkty smaczne, zdrowe, pełne wartości odżywczych. Przygotowaliśmy kilka stref, m.in. strefę konferencyjną w której odbywają się wykłady i prelekcje prowadzone przez krajowych ekspertów do spraw bydła mlecznego, jest również wystawa z maszynami, urządzeniami rolniczymi, a także nowinkami technologicznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami. Są również strefy degustacyjne pełne pysznych potraw i atrakcje dla dzieci.
Producenci mieli okazję zaprezentować swoje wyroby.
Marek Kapica, prezes Wieluńskiej Spółdzielni Dostawców Mleka:
W ubiegłym roku byliśmy w Łowiczu, dzisiaj w Sieradzu. Przepiękna pogoda, tłumy zwiedzają, próbują produktów, fantastyczna zabawa i fantastyczni ludzie. Produkty, wszystkie z województwa łódzkiego są bardzo dobrej jakości, mamy bardzo dobry surowiec, czyli mleko pozyskiwane od rolników tym samym te produkty są zdrowe i nasze spółdzielnie w województwie łódzkim nie są jakimiś wiodącymi w kraju, ale produkty, które pozyskujemy są to produkty naturalne bez konserwantów i zagęszczaczy.
Posłuchaj całej rozmowy:
Gościem Radia ZW był Marek Kapica, prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu
Organizatorzy zadbali również o część szkoleniową i doradczą.
Mirosław Woźniak, departament promocji Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego:
„Łódzkie dla biznesu” promuje swój departament, pomagamy przedsiębiorstwom w pozyskiwaniu dotacji, pożyczek, doradzamy jak najlepiej skorzystać ze środków unijnych.
Posłuchaj całej rozmowy:
Gościem Radia ZW był Mirosław Woźniak z Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Osoby zainteresowane maszynami z branży mleczarskiej i rolniczej również znaleźli coś dla siebie.
Robert Jabłoński:
Mamy robota udojowego, do stad do 60 krów. Dojenie za pomocą tego robota trwa 6/7 minut.
Marcel Chmal:
Zbiorniki najczęściej wykorzystujemy do m.in. oleju napędowego i wody bo również takie mamy. Największe nasze zbiorniki mają nawet 28 000 litrów, a do oleju napędowego największe mają 5 000 litrów. Najmniejsze mają nawet 60 litrów.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały potrawy bazujące na produktach mleczarskich.
Magdalena Ciosek, Koło Gospodyń Wiejskich w Kamionce:
Przygotowałyśmy m.in. chłodnik z buraka i sernik staropolski. W naszym chłodniku był m.in. burak, ogórek, rzodkiewka, koper, pietruszka i tajemniczy składnik.
Iwona Żydak, Koło Gospodyń Wiejskich Kałuże:
Zaskoczyłyśmy komisję szampanem z serwatki z winogronem, później był chłodnik na bazie maślanki, arbuza, pieczonej papryki i pomidorów, na deser zrobiłyśmy kluski leniwe z serem podawane z bitą śmietaną z jagodami lub z rozpuszczonym masłem, cynamonem i cukrem.
Jedna z nagród trafiła do pań z KGW Kałuże z gminy Pątnów.
Kamil Wróbel, odwiedzający Festiwal:
Są świetne koncerty, wystawcy i jest pełno atrakcji dla każdego. Najbardziej podobają mi się konferencje.
Na zakończenie wydarzenia przyszedł czas na koncerty. Na scenie zaprezentowali się m.in. After Party, Roksana Węgiel oraz Zakopower.
Posłuchaj relacji: