Takiej imprezy branżowej w Wieluniu jeszcze nie było. Mnóstwo wystawców, degustacja potraw, konkurs kulinarny, wykłady i koncerty. Wczoraj na miejskim targowisku w Wieluniu odbyła się trzecia edycja Łódzkiego Festiwalu Mleka zorganizowanego przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi. Wśród wystawców były Koła Gospodyń Wiejskich z Gaszyna i Wichernika oraz wieluńska Spółdzielnia Dostawców Mleka.
Impreza taka to czas, w którym producenci, przetwórcy i konsumenci mogą się spotkać, podzielić wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami. Swoją cenną wiedzą podzielili się także eksperci z branży mleczarskiej. To doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i współpracy. Ważnym elementem programu imprezy jest także możliwość zaprezentowania swojej oferty zagranicznym delegacjom. Festiwal to również okazja do zobaczenia nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami, technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorze mleczarskim – mówiła Agnieszka Łuczak, prezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi podczas otwarcia imprezy.
Cieszę się, że tutaj jestem, ponieważ w moim gospodarstwie rolnym prowadziliśmy przez lata produkcję zwierzęcą, produkcję mleka. Byliśmy dostawcami mleka w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie, więc to zagadnienie jest mi znane i szczególnie bliskie (…) – mówił podczas swojego wystąpienia Adam Nowak, wiceminister rolnictwa, który swoją obecnością zaszczycił imprezę.
Z kolei Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, nie krył dumy, że tak duża impreza, z udziałem delegacji między innymi z Arabii Saudyjskiej, Tanzanii, Namibii czy Tunezji, ma miejsce właśnie w Wieluniu:
Bardzo się cieszę, że królewskie miasto Wieluń może gościć tak ważną dla polskiego przemysłu, polskiej gospodarki branżę, jaką jest branża mleczarska. Wieluń to dumne, królewskie miasto, ale też miasto, które jest otoczone rolniczymi terenami, gdzie bardzo wielu mieszkańców utrzymuje się z pracy na roli i ta praca przynosi im dochody. I dziś nie tylko się wystawiają, ale też skorzystają z wielu atrakcji.
Nasza organizacja zrzesza producentów rolnych oraz przetwórców produktów rolno-spożywczych, a jednym z głównych celów naszej działalności statutowej jest wspieranie marketingu i promocja produktów rolno-spożywczych w kraju i za granicą – podkreśla Krzysztof Łuczak, dyrektor generalny Stowarzyszenia Innowatorów Wsi. – Ważne jest uświadamianie konsumentów, bo bez konsumentów nie byłoby produkcji. Naszym zadaniem jest też szukanie rynków zbytu w krajach trzecich. Skupiamy się też na tym, aby skracać łańcuchy dostaw (…)
Posłuchaj wywiadu z dyrektorem Krzysztofem Łuczakiem.
Wieluńska Spółdzielnia Dostawców Mleka, która otrzymała ostatnio najwyższe wyróżnienie w Polsce – Czystą Etykietę, z którego jesteśmy bardzo dumni, ma w swojej nazwie miasto Wieluń, które kojarzy się z naszym miastem. Tak że nie tylko z wybuchem II wojny światowej, ale również z naszą firmą, która za swoje produkty otrzymuje najwyższe i najważniejsze nagrody w kraju – podsumowuje Marek Kapica, prezes Wieluńskiej Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu.
Po południu i wieczorem na scenie wystąpili znani i lubiani wykonawcy: grupa Power Play, Sarsa z zespołem i Ania Wyszkoni z zespołem.
Impreza była również okazją do podziękowania spółdzielniom mleczarskim, które działają w województwie łódzkim, firmom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, a także zasłużonym dla polnictwa. Statuetki i dyplomy wyróżnionym wręczał Adam Nowak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Agnieszka Łuczak, prezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia było Radio Ziemi Wieluńskiej.