W piątek (14 kwietnia) w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi 25 delegatów z regionu łódzkiego złożyło ślubowanie i zasiadać będzie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów. Jest to ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, pełniące funkcję rzecznika interesów tej ok. 9-milionowej grupy osób 60+. Obywatelski Parlament Seniorów w Polsce działa od 2015 roku, a w 2022 roku rozpoczęła się czwarta kadencja parlamentu (każda trwa 3 lata). Łącznie w OPS, tak jak w sejmie, zasiada 460 osób.
Jest to dobry sposób na to, aby było mniej czasu na myślenie o upływie czasu i niedogodnościach z racji przybywających lat. Seniorzy zasługują na to, aby wyrażać swoje poglądy, opiniować projekty wdrażane przez rząd i organy samorządowe, zasługują na to, aby ich głos był słyszalny i aby mogli podejmować na każdym szczeblu dialog w sprawach dotyczących ich interesów – mówiła Krystyna Ozga, pierwsza wiceprzewodnicząca OPS.
Potrzebujemy waszego głosu, czekamy na niego, chcemy się z wami konsultować i wsłuchiwać w wasze opinie po to, aby realizować wasze potrzeby. Władze województwa w swoich działaniach skierowanych do najstarszych mieszkańców często konsultują się z poszczególnymi organizacjami senioralnymi, ale teraz ta współpraca i doradztwo nabiorą innego wymiaru. Czym innym jest dialog z pojedynczymi organizacjami, a czym innym dialog z gremium w takim kształcie, którego celem jest konsultacja, ale też inspiracja oraz wskazywanie waszych oczekiwań – mówił uczestniczący w wydarzeniu Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Łódzcy delegaci w OPS to przedstawiciele środowisk senioralnych z całego województwa: klubów i akademii seniora, stowarzyszeń, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, rad senioralnych czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Regionalna delegatura OPS swoją siedzibę będzie miała w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.
Fot. lodzkie.pl