Po raz pierwszy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi lekarze dokonali poszerzenia zastawki aortalnej u 24-tygodniowego płodu. Zabieg był wykonywany przez zespół łódzkich i warszawskich lekarzy. Nie zabrakło też wieluńskiego akcentu.
To był pierwszy tego typu zabieg w historii instytutu. Wymagał odpowiedniego przygotowania i współpracy lekarzy. Zakończył się powodzeniem. Za znieczulenie płodu odpowiadał pochodzący z Wielunia szef Kliniki Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w ICZMP profesor Krzysztof Szaflik. Polegało to na podaniu leków przez żyłę pępkową i wkłucie igły do lewej komory serca. Później mogło nastąpić wprowadzenie specjalnego balonu poszerzającego zastawkę. Warto dodać, że serce 24-tygodniowego płodu ma około 2 cm wielkości, a jego zastawka zaledwie 2 mm. Dlatego zabieg wymagał od lekarzy niezwykłej precyzji.
Diagnostyka jest niezwykle ciekawa i mimo że są to trudne problemy – w ich realizacji znajdujemy różne problemy diagnostyczne i terapeutyczne – ale jeśli udaje się naprawić nieprawidłowości, które są stwierdzane, potrafimy znaleźć sposób na zmniejszenie skutków wady rozwojowej, to jest to niezwykle istotne. Sytuacja, która istniała 10 czy 15 lat temu, kiedy ją rozpoznawaliśmy, wszyscy chcieli pomóc jak najwięcej, ale właściwie nie było metod, nie było sposobów. Przedstawienie, że można zdiagnozować i można pomóc tym nienarodzonym dzieciom ,to niezwykła sprawa.
To archiwalny fragment wywiadu, którego Radiu Ziemi Wieluńskiej udzielił profesor Krzysztof Szaflik.
Dzięki wczesnemu wykryciu wady płodu, można jak najszybciej interweniować. To sprawia, że dziecko już po urodzeniu jest w lepszej kondycji, bo skutki wady, do której doszło, są mniej odczuwalne, a wymagana pomoc mniej inwazyjna. W tym konkretnym przypadku zabieg trwał kilkanaście minut.
Posłuchaj całego archiwalnego wywiadu z profesorem Krzysztofem Szaflikiem: