W sobotę w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 80. rocznicy utworzenia przez Niemców Litzmannstadt Ghetto. Było to najdłużej funkcjonujące getto w Europie, przez które przeszło ponad 200 tysięcy Żydów – m.in. trafiali tam mieszkańcy Ziemi Wieluńskiej. W związku z tym zaprezentowano unikatową makietę, przedstawiającą przesiedlenia Żydów do łódzkiego getta. Otwarciu wystawy towarzyszyły wykłady.
80 lat temu została podjęta decyzja o utworzeniu łódzkiego getta. Na stałej wystawie prezentujemy olbrzymią makietę getta o wymiarach 10×4, zapraszamy serdecznie na Stację Radegast. Ale też dzisiaj mamy specjalną okazję, ponieważ będziemy prezentować druga makietę getta, która powstała właśnie w getcie. Jest nieduża w porównaniu z naszą, niemniej ma wymiar symboliczny. Przez najbliższy rok będzie można ją oglądać na terenie Stacji Radegast, do naszego muzeum została użyczona przez Żydowski Instytut Historyczny.
– mówił Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Centrum Badań Żydowskich przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Łódzkim Szlakiem Kobiet.