W czwartek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na Kongresie Kolejowym wręczono Zielone Nagrody Kolejowe. Przedstawiciele Railway Business Forum i redakcji „Rynek Kolejowy” przyznali statuetki za działania nadające transportowi kolejowemu ekologiczny charakter. Wśród laureatów znalazła się znów Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Nagrodę odebrał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
W województwie łódzkim wolimy działać zamiast mówić. Mamy tego efekty – Zieloną Kolej w Łódzkiem. Razem z prezesem ŁKA Januszem Malinowskim podejmujemy odważne decyzje i to się opłaca. Ta nagroda to dla nas zarówno satysfakcja, jak i motywator do dalszego działania – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
To nagroda przede wszystkim dla Województwa Łódzkiego, bo to ono zamawia coraz większą liczbę połączeń, a takie są oczekiwania pasażerów. Tych połączeń każdego roku jest więcej. W ciągu 4 lat liczba pociągów praktycznie się podwoiła – dodaje Janusz Malinowski, prezes ŁKA.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, który dołączył do programu Zielonej Kolei, powołanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i koordynowanego przez PKP Energetyka.
Jest bardzo wiele powodów, które przekonały nas, że warto tę nagrodę przyznać właśnie marszałkowi. Łódzka Kolej Aglomeracyjna to świetny przykład przewoźnika, w przypadku którego mamy do czynienia choćby z próbą odbudowy ruchu kolejowego w tych miejscowościach, gdzie tego ruchu nie było albo skończył się wiele lat temu, mam na myśli program „Kolej Plus”, dzięki któremu dwa miasta – Wieluń i Bełchatów – powrócą na mapę kolejową – komentował Adrian Furgalski, przewodniczący Zarządu Forum Kolejowego Railway Business Forum i prezes Zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Od kilku lat obserwujemy stały, konsekwentnie realizowany postęp. ŁKA rozwija się bardzo dynamicznie, jest przyjazna pasażerom, stara się dostosować do ich potrzeb. Do tego dochodzi dobre wykorzystanie środków z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, komponowanie nowych linii autobusowych z transportem kolejowym, co powoduje, że województwo łódzkie zyskuje komplementarny transport zbiorowy – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.
Zieloną Nagrodę Kolejową za wdrażanie proekologicznych projektów ŁKA została wyróżniona także w 2021 roku. Ponadto ŁKA podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO otrzymała nagrodę „Firma Kolejowa Odpowiedzialna Społecznie”, także w 2021 wyróżniono ją międzynarodową nagrodą w dziedzinie dostępności. W 2019 roku spółkę doceniono podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO za innowacyjny system integracji komunikacji kolejowej i autobusowej w województwie łódzkim.
Fot. lodzkie.pl