środa, 30.10.2024
Wieluń 88,6 MHz - Wieruszów 97,2 MHz - Działoszyn, Pajęczno 97,7 MHz
Dziennikarze: 43 886 02 02 - Studio: 43 886 08 08 - Biuro reklamy: 697 623 823 - Sekretariat: 43 843 47 15

LEADER w LGD – KIEŁCZYGŁÓW

 Dzisiaj zapraszamy państwa do urokliwej gminy Kiełczygłów. Czyste powietrze, lasy, łąki tworzą wspaniałą bazę do wypoczynku. Istnieją tu doskonałe warunki do wędkowania, spacerowania i wycieczek rowerowych. Na miłośników historii czekają zabytki a także miejsca upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Region ten słynie z zupy chrzanowej, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych. To właśnie tutaj około 1926 roku chrzan został sprowadzony z Niemiec do majątku ziemskiego Beresie Małe przez Oskara Paszke. Sadzonki chrzanu przywiózł on wraz z instrukcją uprawy i zastrzeżeniem, by nikomu jej nie udostępniać. Wyhodowany produkt odsyłał do Niemiec, ale po II wojnie światowej chrzan „przedostał” się do okolicznych wsi, gdzie do dziś jest z powodzeniem uprawiany.

W Kiełczygłowie, którego początki datuje się na 1446 rok, wita nas wójt Mariusz Mielczarek. Włodarz podkreśla rolniczy charakter gminy z monumentalnymi pomnikami przyrody, ciekawą architekturą sakralną i przede wszystkim kreatywnymi mieszkańcami, którzy chcą rozwijać i promować swoją małą ojczyznę.


 Będąc w Kiełczygłowie warto zatrzymać się przy dworku z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Gminna Biblioteka Publiczna. W podziemiach tego zabytkowego budynku mieszczą się piwnice, których architektura wskazuje na to, iż zostały wybudowane w XVI wieku. Nie wiadomo do tej pory jaka budowla znajdowala się nad piwnicami. Może warto tę tajemnicę odkryć? Przykładem dużej architektury sakralnej jest kościół św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie. Budowlę tę wznoszono w latach 1948 – 57. Z kolei przykładem małej architektury sakralnej oraz elementem tradycyjnego krajobrazu kulturowego jest wspomniana w wywiadzie przydrożna kapliczka w Osinie Małej. We wnętrzu znajduje się ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kapliczka datowana jest na XVIII wiek. W centrum Kiełczygłowa znajduje się Pomnik Straconych w Kiełczygłowie. 16 września 1942 roku Niemcy dokonali tu publicznej egzekucji 10 Polaków przywiezionych z więzienia policyjnego w Radogoszczu pod Łodzią. Egzekucja była odwetem za zamach dokonany 1 września 1942 roku na agronoma Otto Poha. O dokonanie zamachu Niemcy posądzili członków polskiego ruchu oporu, choć żadna z organizacji podziemnych akcji tej nie zorganizowała.

Michał Kosterczyk, pracownik Urzędu Gminy w Kiełczygłowie mówi nam o infrastrukturze, rozwoju gminy i współpracy z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.


 Strażnicę OSP w Kiełczygłowie widać z daleka. Budynek zyskał nową elewację, a nazwa jednostki jest wieczorem podświetlona, więc nikt nie ma problemu, aby dotrzeć do tej placówki, która nie tylko jest siedzibą strażaków ochotników, ale również salą balową, bankietową i artystyczną. Mówią nam o tym prezes OSP w Kiełczygłowie Mirosław Kucharczyk i naczelnik OSP w Kiełczygłowie, Piotr Wlaźlak.


 Koło Gospodyń Wiejskich w Obrowie wypromowało zupę chrzanową, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych i podawana jest na każdej znaczącej się imprezie. Panie są dumne ze swoich osiągnięć nie tylko kulinarnych o których głośno było podczas jubileuszu 60-lecia tego Stowarzyszenia. Gratulacjom, życzeniom nie było końca. Nas panie: Wiesława Pawełoszek, przewodnicząca KGW i członkinie Dorota Celeban i Marzena Łudczak, przyjęły wyśmienitym ciastem i kawą.


 W Obrowie w otulinie leśnej znajduje się jedno z najnowocześniejszych boisk wiejskich w regionie. Pięknie położony obiekt, z soczystą trawą, łapaczami do piłek i nowymi siedziskami może zachwycać i pobudzać do uprawiania sportu na jego terenie. O inwestycji mówią nam wójt Kielczygłowa, Mariusz Mielczarek i prezes LZS Kiełczyglów, Michał Kosterczyk.


 Muzyczną wizytówką gminy jest z pewnością Orkiestra Dęta Kiełczygłów, która w pełnym składzie ma 40 osób, a w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. Orkiestra z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” pozyskała dotację na zakup potrzebnych instrumentów. O sukcesach, repertuarze i potrzebach mówią nam kapelmistrz Tomasz Bilski i Damian Wrona muzyk w Orkiestrze.


 Przenosimy się do Chorzewa, której gospodarzem jest Adam Dubiński 23 letni sołtys. który wybrany został do pełnienia tej funkcji mając18 lat i był najprawdopodobniej najmłodszym sołtysem w Polsce. Jest również radnym gminy Kiełczygłów. Co mówi o mieszkańcach tego sołectwa i jak mu się współpracuje z samorządowcami? Posłuchajcie:


 W Chorzewie działa Koło Gospodyń Wiejskich, które z LGD „Kraina Wielkiego Luku Warty” pozyskało pieniądze na piękne stroje, w których panie prezentują się wspaniale i gonie reprezentują Chorzew na różnych festiwalach, obchodach i świętach. Moimi rozmówczyniami są Beata Zając, przewodnicząca KGW, Jadwiga Tasarz, zastępczyni przewodniczącej i członkini KGW, Iwona Ruka.


Zerknijcie tutaj. Z mikrofonem Radia ZW byliśmy w tej gminie 7 lat temu. Zobaczcie zatem jak gmina zmieniła się na przestrzeni lat.


REKLAMA

OSTATNIO DODANE